Vyhledávání

ZAJDĚTE: Pivo, víno, drinky, káva –⁠ (výdejní) okno do duše žíznivého studenta

Už vás nebaví neustále nakupovat plechovky piva naproti u Vietnamce a chodit na čepované víno do vináren nebo na kávu z automatu? V tomto článku vám dáme pár tipů na výdejní okénka, která nabízí pivo, víno či kávu. Bereme ohled na zajímavost a kvalitu nabízeného sortimentu, cenovou výhodnost pro studenty (poměr kvalita, cena a výkon), ale i ekologickou otázku (a ne, do kelímku vám alkohol opravdu nikdo nenalije, pouze do lahví). Jak jsme totiž sami zjistili, o některých podnicích se často ani neví, zda jsou vůbec otevřené ani co je v nich k mání.


Co se týče vína, na Dolním náměstí byste rozhodně neměli minout vinárnu s příznačným názvem Na břehu Rhôny, ve které jsou nabízena francouzská vína malých vinařství z oblasti Rhôny. Na první pohled vás upoutá krásně designované okénko, ke kterému máte hned chuť zajít, a na druhý pohled se pak zamilujete do zdejších vín. Jsou to lehká vína, po kterých máte dobrou náladu, ale rozhodně ne opileckou. Díky nim konečně pochopíte, proč si Francouzi dopřávají víno po obědě, a přitom z nich nejsou alkoholici. Taková vína si vychutnáváte, nepijete je po hektolitrech –⁠ z toho důvodu jsou i malinko dražší, alevzhledem k nabízené kvalitě to nic tak strašného není (zase tolik toho naráz nevypijete).

V době výdejních okének přikročil tento podnik k 20% slevě. Cena za sedmičku vína se nyní pohybuje od 140 do 230 Kč. O něco výhodnější je koupě 5litrového BIB (bag in box). Nejlevnější stojí 630 Kč. Během podzimní sezony si můžete domů v třetinkové (110 Kč) nebo sedmičkové (210 Kč) lahvi odnést i svařák z francouzského vína. K vínům si můžete taktéž dopřát chuťovky, které chuť nápoje jen podtrhnou.

Na tomto podniku je rozhodně mnoho pozitiv, setkáte se zde například s velice příjemnou a ochotnou obsluhu, která vám se vším poradí, a vy si tak nemusíte připadat jako barbar, třebaže vínům absolutně nerozumíte. Dalším plusem je to, že se vína čepují do skleněných lahví, které lze vrátit, nebo použít znovu, takže se v odpadu nehromadí plasty. Otevřeno je každý den od 16 do 20 h.

U pivních okének je výběr o něco těžší (je jich opravdu mnoho), proto vám dáme více tipů. Oblíbená hospůdka v prvorepublikovém stylu U Kuděje nabízí spoustu druhů piv z malých pivovarů, která stáčí do litrových plastových lahví (nyní jde bohužel ekologická otázka stranou). Jednotlivé pivovary se v nabídce často střídají a můžete narazit i na nové, které třeba jen tak nepotkáte (například Černý potoka, Frankies, Clock, HoppyDog, Sibeeria Brewery, Zichovec, Mazák nebo Falkenštejn). Na facebookových stránkách Kuděje najdete příspěvky, které avizují, jaké druhy piva jsou ten den k dispozici. Pokud se vám nechce čekat, až vám pivo natočí, nebo riskovat, že už nebude, stačí si do Kuděje zavolat nebo napsat komentář na jejich facebook a vytvořit si na konkrétní hodinu vašeho příchodu rezervaci. Otevřeno bývá od 16 do 19 h.

Bar s irským interiérem a atmosférou Black Stuff nabízí irská, britská, belgická, nizozemská či německá piva, whisky, cidery, ale také koktejly. Můžete si je vyzvednout osobně od 17 do 20 h. Pokud se vám ale do Black Stuffu nechce chodit, od 17 do 23 h máte možnost využít rozvoz zdarma (rozváží se nejen pivo, ale i koktejly!). Do 1,5litrové či 2litrové plastové lahve si můžete nechat načepovat třeba Hoeggarden, Blue Moon, Guiness, Leffe, Brewdog, London Pride, Stella, Heineken, Paulaner či cider Magners. Každý den nejsou na čepu všechny druhy piv, ale aktuální informace, co se ten den zrovna točí, naleznete na facebookových stránkách Black Stuffu. Na pivo je v době okének sleva 20 %.

Také potřebujete po ránu šálek kávy, jinak jste celý den den nevrlí a zkrátka nejste ve svů kůži? Řešením je pražírna kávy (i s kavárnou) naproti Metropolu pojmenovaná podle majitelky jako Kikafe . Výtečnou (nespálenou a chuťově plnou!) kávu si můžete dopřát přímo v okénku (třeba i do vlastního hrnku), anebo si ji můžete nechat namlít dle vašeho gusta, ať už preferujte frenchpress, moka konvičku nebo třeba aeropress, a odnést si ji s sebou. Sympatické je, že se zde myslí i na ekologii, a pokud si namletou kávu či zrna budete chtít dát do vlastního obalu, dostanete 15% slevu (například za 200 g Indie ve vlastním obalu se cenově vlezete do 90 Kč). V současné situaci si také můžete nechat kávu zavézt až k vám domů za poplatek 30 Kč (objednáte na shop.kikafe.cz). Ne, z této kávy vás žaludek bolet nebude, naopak poznáte, jakou slast vám může kvalitní káva přinést do života. Dopřát si ji můžete od pondělí do pátku od 8 do 18 h.

Co určitě mnoho lidí neví, je to, že své okénko a rozvoz zdarma po Olomouci provozuje i Dobrá čajovna. Otevřeno je každý den od 11 do 20 h. Koupit si můžete čaj, keramiku, tabák či vodní dýmku. Na jejich facebooku najdete jídelní a nápojový lístek rozvozu s nabídkou indických jídel, kuskusu, pasty, pity, teplých a studených čajů a příchutí vodní dýmky. Za zmínku určitě stojí i to, že vám dovezou připravenou dýmku a půjčí vám k ní také součásti. Výběr nabízeného sortimentu je sice o dost menší než za běžného provozu, ale i tak nabídka pokrývá to nejlepší z lístku.

Pokud se vám nechce vážit cesta k výdejovému okénku Hi5h, můžete pro objednávku využít i Dáme jídlo. Ač tento bar nebýval ani před koronou plný (kdovíproč), je škoda nedat mu šanci. Kromě krásných a chuťově parádních koktejlů nabízí Hi5h také indickou kuchyni. Podnik jednoznačně dokazuje, že je možné, aby v koktejlovém baru zároveň luxusně vařili. Koktejly se pohybují v cenovém rozmezí od 85 do 135 Kč a indické jídlo můžete zkusit v rámci menu od 129 do 149 Kč, a to v čase od 11 do 15 h. K hlavnímu jídlu dostanete polévku nebo nealkoholický nápoj (ice tea, limonáda, lassí). Aspoň jednou to prostě musíte vyzkoušet!

Autor: Marie Oulehlová

Foto: Facebook Na břehu Rhôny, facebook U Kuděje, facebook Black Stuffu, facebook Kikafe

 

Marie Oulehlová

Výplňový text, než si autor doplní info.