Vyhledávání

ZA HRANICE: Příští semestr se do Olomouce vrátím, oznamuje Gruzínec Demur Merkviladze

Doslova ze šuplíku vytahuji devátý díl seriálu ZA HRANICE s gruzínským studentem Demurem Merkviladzem. Ten se rozmluvil o svém vztahu k České republice a mluvil i o tom, jestli se někdy vrátí a zda by v Česku chtěl zůstat natrvalo. Shrnul také své výlety po Česku a plány do budoucna, v příštím semestru se totiž vrátí.

Jaký obor tady v Olomouci studuješ?

Můj obor se jmenuje Rozvojová a environmentální studia, studuji na Přírodovědecké fakultě. Zaměření oboru je hodně o geografii a ekonomii, v mnohém je to podobné jako můj hlavní obor na domovské univerzitě.

Co tě vedlo k tomu jít studovat do Olomouce?

Když jsem zjistil, že můžu jet na Erasmus, díval jsem se na možnosti, kam všude můžu vyjet. Pak jsem uviděl Olomouc a Palackého univerzitu a byla to jasná volba. Něco jsem si o Olomouci a univerzitě přečetl a myslím, že to bylo velmi dobré rozhodnutí.

Jak bys porovnal svou univerzitu a Palackého univerzitu?

Můžu říct, že Univerzita Palackého je zaměřena více na internacionalizaci a zahraniční studenty. V Gruzii nemáme tolik zahraničních studentů a možnosti výjezdů jsou omezené.

Struktura výuky je však velice podobná a profesoři jsou tady k zahraničním studentům ohleduplní.

Co si představíš, když uslyšíš „Česká republika“?

Než jsem přijel, tak jsem znal hodně stereotypů o tom, že Češi nejsou moc přátelští a jsou poměrně chladní. Gruzínci jsou více otevření a je pro ně přirozenější mluvit s cizími lidmi.

Vím, že se tohle dá říct i o dalších slovanských národech, že jsou chladnější vůči cizincům, četl jsem i nějaké knížky o tomto tématu.

Můžu také říct, že už od dob SSSR (Gruzie byla součástí SSSR – pozn. red.) mají naše země velmi dobré vztahy.

Znáš nějaké významné Čechy, české vynálezy?

Slyšel jsem samozřejmě o nejslavnějších českých sportovcích, o Petru Čechovi, to byl velmi dobrý brankář, a o Jaromíru Jágrovi. Znám však další Čechy, třeba českého režiséra Miloše Formana. Jeho Přelet nad kukaččím hnízdem patří k mým nejoblíbenějším filmům vůbec a četl jsem něco od Milana Kundery, ale už si přesně nevybavím co.

Z politiků je i u nás poměrně populární poslední československý a první český prezident Václav Havel.

Měl jsi nějaké problémy během svého pobytu?

Pokud se nebudeme bavit o problémech s koronavirem (všichni zahraniční studenti na kolejích Generála Svobody byli téměř měsíc v karanténě, pozn. red.), tak si na žádný problém tady nevzpomínám.

Neměl jsi problém ani třeba kvůli tomu, že neumíš česky?

Dokonce ani s tímhle jsem neměl žádné problémy, ještě před odjezdem do Česka jsem se naučil pár základních frází a teď je používám.

Cestuješ po Česku? A kde všude jsi byl a chceš jet?

Když jsem v únoru přijel, jel jsem na dvoudenní výlet do Vídně, protože to bylo ještě možné. Po karanténě bych chtěl vycestovat na spoustu dalších výletů.

Zatím jsem nebyl v Praze, ale po zkouškách tam hned vyrazím, ideálně hned příští týden. Než se vrátím, chci rozhodně vidět Prahu. Viděl jsem ale Brno.

Jaký máš pohled na českou pivní kulturu?

Naše země je považována za místo, kde vzniklo víno, takže je naše vinná kultura velmi podobná české pivní. Já osobně pivo piju, pijeme jej i v Gruzii, ale víno je u nás holt populárnější, hlavně proto, že si spousta lidí vyrábí své domácí.

Po více než třech měsících v Česku… dokážeš si představit zůstat v této zemi a žít tady?

Tohle asi neuslyšíš rád, ale až dokončím školu, chtěl bych se usadit v Gruzii. Doma je doma. Česko je ekonomicky rozvinutá země, líbí se mi tady, klidně bych tu zůstal třeba ještě na jeden další semestr nebo tady strávil třeba letní dovolenou, ale jinak preferuji domov.

zdroj fotografií: archiv Demur Merkviladz

Jaroslav Synčák

Student ruštiny na FF v Olomouci, absolvent programu Erasmus+ na Durham University ve Velké Británii. Mezinárodní vztahy, Erasmus a fotbal - to je moje.