Vyhledávání

REPORTÁŽ: Ikona módní fotografie odhalena na filmovém plátně

Letos uplynulo již 100 let od zrození hvězdy módní fotografie Helmuta Newtona. Na první pohled si o něm spousta lidí myslelo, že je perverzní, misogynní či machistický. Opak byl ale pravdou a nový dokument odkrývá umělcovu pravou tvář. Ve středu 23. 9. představilo kino Metropol premiéru snímku Helmut Newton: Nestoudná krása. O tom, že mne snímek tolik oslní a opět lehce pozmění můj pohled na umění fotografie, jsem neměla do příchodu na premiéru ani zdání.


Zajímá vás, jak premiéra probíhala? 

Sychravé podzimní počasí vystřídalo slunečné babí léto bez mrknutí oka. Začíná jeden z nejdeštivějších večerů tohoto týdne a já vyrážím do Metropolu. S ohledem na počasí a také z důvodu úspory času volím raději variantu jet autem. Má cesta bohužel i tak trvá déle, než bylo v plánu, neboť kvůli přívalovým dešťům je město nezvykle ucpané. Když s vypětím všech sil zdárně prokličkuji kolonou aut, je téměř nemožné najít bezplatné místo na parkování, ba dokonce i to placené. S trochou štěstí ale nakonec jedno volné místo přece jen nacházím.

Do vstupní haly kina dobíhám doslova na poslední chvíli. Lehce zmoklá se zmateně rozhlížím a postupuji k pokladně. Uff, lístky pro mne jsou tu ještě schované, uleví se mi. Rychle běžím po schodech do kinosálu. Parkovací místo se mi sice nehledalo vůbec snadno, ale volných sedadel je před plátnem stále víc než dost, a tak si sedám přesně uprostřed sálu. Na vedlejší místa ještě těsně po mně usedají dvě mladé slečny a hned nato film začíná.

Dokumentární snímek je z velké části tvořen výpověďmi lidí, kteří s umělcem navázali pracovní nebo milostný vztah. Významní fotografové, modelky, herečky a závěrem i jeho manželka June, která mu při jeho práci byla životním rádcem. Všichni, kteří se objevují na plátně, hráli v Helmutově životě velmi významnou roli. Odhalují střípky z focení pro celosvětově známé módní časopisy, jako je Vogue, a vyzdvihují osobnost Helmuta Newtona jako naprostého profesionála. Nezáleželo na tom, zda se jednalo o focení šperků, obuvi či pánských kabátů. Newton vždy věděl, jak zachytit okamžik na fotce tak, aby sděloval příjemcům jisté poselství, příběh. Zkrátka aby fotka nebyla jen „obyčejnou fotografií“, ale donutila lidi také přemýšlet o určitých tabuizovaných tématech. 

Po skončení filmu se mi podaří ještě na chvíli usednout v přísálí a prodiskutovat obsah snímku se dvěma studentkami UP, které se premiéry taktéž zúčastnily. „Jeho fotky jsou velmi výrazné a dobře rozpoznatelné. Ačkoliv jsem předtím osobnost Helmuta Newtona mimo jeho tvorbu neznala, lákalo mě zjistit, jaký ve skutečnosti byl a podrobněji nahlédnout do fotografova zákulisí,“ sdělí mi jedna z dívek. „Ženy vnímal jako krásu a nelze říct, že by jeho fotky byly erotické nebo nějak provokativní. V módním průmyslu se na tyto věci pohlíží zcela z jiné perspektivy. Naopak mám pocit, že Helmut Newton vzbuzoval v ženách krásu a choval se k nim se vší úctou a počestností,“ dodává vzápětí její kamarádka.

Zhlédnutí filmu mě inspirovalo k tomu, abych znovu oprášila objektiv svého fotoaparátu a zkusila s ním zachytit i některé nevšední momenty. Zároveň ve mně snímek zanechal spoustu nepopsatelných pocitů. Rozhodně platí, že nic nemusí být takové, jak se na první pohled zdá. To, jaký Helmut Newton skutečně byl a jaký odkaz nám tato hvězda, která nešťastnou událostí v roce 2004 opustila zdejší svět, zanechala, mohou diváci zjistit na vlastní kůži v rámci některé z repríz tohoto snímku.  

Zdroj fotografií: archiv Artcam films

Denisa Obrtelová

Studentka Žurnalistiky a Evropských studií na UP. Věčně zaneprázdněná optimistka s kreativní duší.