Vyhledávání

ZA HRANICE: Čeština je složitý jazyk, ale chci se ji naučit, říká Parsa Paknia z Íránu

Ve čtvrtém díle seriálu o zahraničních studentech v Olomouci si promluvíme se studentem obecné a matematické fyziky z Íránu. Jeho jméno je Parsa Paknia a řekne nám svůj názor na Česko, jestli pije čaj nebo pivo a proč se rozhodl naučit se česky.

Co tě vedlo k tomu jít studovat do Olomouce?

Dva roky zpátky jsem se rozhodl odejít ze své rodné země a najít dobré místo pro život. Lidé, kteří v Íránu studují fyziku, nemají nijak dobrý život, člověk fyzikou moc nevydělá a fyzik není společensky respektovaná pozice jako třeba doktor nebo právník.

Moje sestra a moji rodiče navíc už žijí v Praze. Upřímně jsem původně chtěl do Německa nebo do Spojených států, bohužel to nebylo možné. Protože moje sestra v Česku už studuje, minulý rok jsem přijel za ní a chtěl studovat na UK nebo ČVUT. Na UK byla pouze obecná fyzika, chtěl jsem studovat i matematiku, tady studuju dvouobor. Bohužel Íránci nemůžou studovat na ČVUT, pak jsem naštěstí našel olomouckou univerzitu, studuju v češtině, takže za studium neplatím.

Co si představíš, když uslyšíš „Česká republika“?

Slyšel jsem o Olomouci už dříve, mám rád klasickou hudbu a vím, že Mozart tady něco skládal. Navíc mi sestra říkala, že Olomouc je velmi krásné město a lidé jej mají rádi, což se mi potvrdilo. Myslím, že doslova každý druhý člověk v Olomouci je student.

Znáš nějaké významné Čechy, české vynálezy?

Znám Karla Gotta, který bohužel zemřel, líbí se mi jeho hudba. Můj oblíbený český hudební skladatel je Antonín Dvořák, opravdu poslouchám jeho hudbu (smích). A samozřejmě Petr Čech, váš nejslavnější fotbalista.

Jak vnímáš kulturní rozdíly, českou mentalitu?

Češi jsou milí, snaží se vždy chápat tvou situaci. Je složité nějak popsat rozdíly mezi Čechy a Íránci. Tady jsou lidé asi o něco přátelštější. U nás jsou lidé sice přátelští taky, ale musíš k nim mít hodně respektu, třeba při rozhovoru s kamarádem není moc přípustné, abys byl třeba otočený zády nebo seděl nějak nakřivo. Obecně jsou ale Češi velmi milí. Většina populace v Íránu jsou muslimové, vy jste většinou ateisti. Já jsem taky ateista, ale když se na to podívám z mého pohledu, všichni jsou stejní. Není pravda, že muslimové jsou špatní a zabíjejí lidi, jsou to výjimky.

Když slyšíš češtinu, jaký z ní máš pocit? A chtěl by ses naučit česky?

Češtinu se učím druhým rokem a je to poměrně složitý jazyk. Naše abeceda je jiná a jazyk velmi odlišný, k naučení češtiny musím změnit všechny své dosavadní jazykové zvyklosti, řekl bych, že třeba studenti z východní Evropy mají v tomto vůči mně výhodu. Mám tady ústní zkoušky, takže češtinu musím používat a dokázat odpovídat zkoušejícímu.

Cestuješ po Česku? Kde všude jsi byl a kam chceš jet?

Rád bych tady viděl všechno! Miluju přírodu a slyšel jsem hodně o jižní Moravě, po zkouškách se chci vydat na velký výlet po Česku. Od té doby, co jsem přijel, jsem byl hodně zaneprázdněný studiem, má sestra třeba cestovala všude možně, ale já jsem nemohl, neměl jsem moc času.

Měl jsi nějaký problém v průběhu tvého pobytu?

Malý problém jsou třeba bankovní účty, Íránci si nemůžou zakládat účty. Teda kromě ČSOB, která nám ale každý rok účet ruší, protože musíme čekat na potvrzení víza a bez víza nemůžeme účet mít.

Jaký máš pohled na českou pivní kulturu?

Pro mě je to neobvyklé, protože v Íránu není běžné pít alkohol, vidět lidi jak pijí alkohol u oběda, u večeře.

U nás pijeme při těchto příležitostech čaj. V Česku ale piju pivo, nevadí mi to.

Chtěl bys zůstat v Česku?

Pokud se zlepším v češtině, protože je to opravdu problém, chtěl bych tady studovat magisterské studium. Jednou chci jet třeba do USA, ale Česko je jedna ze zemí, kde bych rád zůstal. Situace v Íránu je nyní poměrně špatná, máme napjaté vztahy s USA.

Máš v plánu vyjet někam na Erasmus?

Přemýšlel jsem nad tím, rád bych viděl spoustu nových věcí a Erasmus je určitě skvělá příležitost. Nejdřív bych ale rád dokončil bakalářské studium, pak teprve někam vyrazil.

zdroj fotografií: archiv Parsy Pakiny

Jaroslav Synčák

Student ruštiny na FF v Olomouci, absolvent programu Erasmus+ na Durham University ve Velké Británii. Momentálně se věnuji tématu zahraničních pobytů, mou vášní je fotbal.