Vyhledávání

V rytmu Beatles pro dobrou věc

Předposlední říjnový čtvrteční večer se v olomouckém kině Metropol nesl ve znamení 60. let. Vystoupila zde slovenská kapela The Backwards, jeden z nejlepších světových revivalů legendárních The Beatles. Návštěvníci koncertu si nejen připomněli nestárnoucí hity této liverpoolské čtyřky, ale zároveň přispěli na dobročinné účely. Jednalo se totiž o benefiční koncert, jehož pořadatelem bylo občanské sdružení Náruč dětem. Výtěžek z akce putoval na podporu pěstounské péče na přechodnou dobu. Kapela vystoupila bez nároku na honorář.

Naruc-detem_096

Večer uvedla známá moderátorka Ester Janečková a triatlonista Tomáš Slavata. Ten má s pěstounstvím osobní zkušenost, vychoval dvě děti z ústavu. V současné době intenzivně pomáhá dětem z dětských domovů a sociálně slabých rodin, o čemž na úvod krátce pohovořil. „Snažím se, aby lidé pochopili, že ty děti jsou stejné jako my ostatní,“ vysvětlil. A po nezbytném poděkování organizacím, které akci podpořili, započala smršť v podobě „beatlemánie“.

The Backwards předvedli autentickou show, díky které se publikum vrátilo zpět do „zlatých šedesátých“. Během poměrně krátkého vystoupení, které trvalo něco přes hodinu, kapela chronologicky předvedla písně ze všech období tvorby Beatles, od počátků až po vrchol jejich slávy. Samozřejmě nevynechali nejznámější hity jako Love Me Do, She Loves You, Help a další.

Naruc-detem_132

Každou píseň mají The Backwards dokonale a do detailu nastudovanou, včetně vskutku věrohodných kostýmů a nástrojů. Téměř by se dalo uvěřit, že na pódiu stojí skuteční Brouci. Miroslav Džunko, představitel Paula McCartneyho, se dokonce naučil hrát na kytaru levou rukou, přestože je pravák, aby jeho podoba s McCartneym byla dokonalá.

Jediné, co bylo trochu nešťastné, bylo zvolení místa konání koncertu. Rytmické písně The Beatles totiž přímo vybízely k tanci, což se mezi sedadly v kině dalo jen těžko. Našli se však i takoví diváci, které to od tance neodradilo. Během posledního songu Twist and Shout už nevydržel sedět téměř nikdo a kino Metropol tak zažilo doslova „standing ovation“. Úplně finální třešničkou na dortu pak byla akustická píseň Yesterday v podání slovenského Paula McCartneyho.

The Backwards jsou světově uznávanou kapelou. Jejich největším úspěchem je zřejmě dvojnásobné vítězství na mezinárodní soutěži Beatlefest, kde za sebou nechali přes tři desítky kapel z celého světa. Jsou zkrátka živým důkazem toho, že přestože už uplynulo 43 let od doby, kdy se Beatles rozpadli, jejich hity nestárnou.

[flagallery gid=81]