Vyhledávání

V Konviktu začalo sypání mandaly. Potrvá tři dny.

V úterý patnáctého března se v Uměleckém centru Univerzity Palackého sešlo několik desítek zájemců o tibetské tradice. Přišli se podívat na slavnostní zahájení obřadu sypání mandaly, který je součástí dvoutýdenního Festivalu ProTibet, pořádaného občanským sdružením M.O.S.T.

Samotnému vytváření náboženských obrazců předcházely tzv. otevírací modlitby, které proběhly na nádvoří Konviktu. Tři lámové z tibetského kláštera Gaden se hlubokým hrdelním zpěvem za občasného doprovodu tamburíny a zvonku nejprve obraceli k třem buddhistickým klenotům a žádali je o ochranu a požehnání. Další modlitba byla věnována velkému tibetskému lámovi (jméno ještě doplním, mám to na diktafonu, ale špatně srozumitelné). Dle tradice v ní mniši žádají lámu o předávání učení, vyznávají se ze svých negativních činů a přinášejí různé symbolické oběti. Nakonec lámové přivolávali tantrické božstvo - tisícirukého Čenreziga, ztělesnění soucitu, kterému jsou olomoucké mandaly letos věnovány.

Následně se dav v čele s tibetskými duchovními učiteli přesunul do barokní chodby konviktu. Tam již byly připraveny potřeby k tvorbě mandaly. Na podlaze ležely sklenice s jemnozrnným obarveným pískem a trychtýřové nástroje zvané čhagpur. Do čhagpurů mniši nabírali písek a precizně jej přenášeli na jakýsi půdorys či plán mandaly. Od chvíle, kdy se jeden z lámů pustil do tvorby mandaly, už jej nic nevyrušilo. Asi po hodině práce, měl hotový střed mandaly, zhruba dvacetinu velikosti obrazce. Zhotovení mandaly může trvat i několik dnů, v Olomouci je budou mniši tvořit tři dny, poté je na znamení pomíjivosti rozmetají a písek vysypou do řeky.

Závěrem akce organizátoři oznámili, že mohou návštěvníci finančně přispět tibetským rodinám bez domova. Těm, kteří tak učinili, přivázali mniši na zápěstí posvátnou šňůrku. Uvazování šňůrky doprovázela modlitba, která má jejího nositele ochránit.