Vyhledávání

Co je to Erasmus?

„Program Erasmus, vlajková loď EU v oblasti programů vzdělávání a odborné přípravy, je zaměřen na mobilitu a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě.“

zdroj: http://www.naep.cz/erasmus

„Být na Erasmu je jako být v bublině z nových kultur a emocí, která nakonec praskne, ale ze které se nikdy tak úplně nedostaneme ven.“

zdroj: Ophélie, Erasmus studentka ve Švédsku

Jeď studovat do zahraničí!

O programu Erasmus slyšel skoro každý student. Je to příležitost studovat nebo pracovat v cizí zemi. Doufám, že se nemýlím, když řeknu, že většina studentů chce vyjet v průběhu svého studia na univerzitu do zahraničí. V podstatě si ani nedokážu představit, kdo by nechtěl využít příležitosti, která se opravdu nabízí jen jednou za život. Totiž, každý student může absolvovat pouze jeden studijní pobyt a jeden pracovní pobyt v programu Erasmus. Hlavním problémem je, že vysoké školy, respektive jednotlivé katedry, nemají vždy dostatek míst pro všechny zájemce.

Prvním krokem, pokud chcete vyjet na Erasmus, je konkurz, který pořádá vaše katedra. Jedná se většinou o psanou motivační esej nebo pohovor. Pokud se ocitnete mezi vybranými studenty, čeká vás pověstná a proklínaná administrativa spojená s pobytem. Osobně mě administrativní přípravy tolik nezatěžovaly a všechno šlo hladce. Nejspíš je to individuální (pozn. Jestliže jedete do Francie, do země byrokracie, tak vám několik návštěv kanceláře zahraničních styků na UP určitě bude připadat jako procházka růžovým sadem).

„Jsem Erasmus“

Po příjezdu do zahraničí se tato jednoduchá věta stane magickou formulí, která vás vytáhne ze všech problémů. Omluví vaši neznalost. Upřímně řečeno, čekala jsem, že věta „jsem Erasmus student“ bude mít větší moc. Mě „erasmácká aura“ od školních povinností moc neosvobodila. Historky o tom, že Erasmus je jedna velká párty a do školy se nechodí, nejsou zase tak pravdivé. Nemůžu mluvit za všechny země (samozřejmě na Kanárských ostrovech asi nebudete muset sedět v lavici), ale pokud jedete do Francie a mluvíte francouzsky, tak budete chodit na předměty jako regulérní francouzský student.

Na počátku pobytu se připravte na šok v podobě další administrativy, dokonce i faktu, že nejste očekávání a kancelář zahraničních vztahů nemá ani potuchy, kdo jste a co po nich chcete! Právě do kanceláře zahraničních vztahů univerzity, která mě přijala ke studijnímu pobytu Erasmus, vedly mé první kroky. Když jsem se představila a oznámila, že se chci zapsat ke studii, osazenstvo kanceláře mlčelo. Vypadalo to, že nechápou, co se jim snažím říct. Moje sebevědomí v oblasti znalosti francouzštiny klesalo. Zopakovala jsem jim pomalu své jméno, že jsem studentka z České republiky, včera jsem přijela do Francie a že vím, že je třeba sepsat nějaké papíry. Žádná reakce. Francouzka se mě zeptala: „A ty si přijela včera?“ Odpověděla jsem, že ano. Celá situace se vysvětlila tím, že si mysleli, že už zapsaná jsem, jelikož jsem v ruce držela průvodce studiem na univerzitě, který mi půjčila moje kamarádka.

Ve Francii všechno plyne tak pomalu. Musíte zůstat trpěliví, i když ztratí veškerou vaši dokumentaci. Dalším krokem je sestavování rozvrhu. Myslím, že bychom opravdu měli být vděční za STAG, díky kterému se v několika minutách zapíšete na předměty. Na své zahraniční univerzitě jsem musela obíhat nástěnky jednotlivých kateder a hledat předměty, které budou korespondovat s předměty v mém studijním programu na UP. Jako Erasmus studentka jsem měla volnou ruku ohledně výběru přednášek. Vybírala jsem tak z celé nabídky univerzity a nedržela se pouze své „mateřské“ katedry. Například v nabídce sportů jsem našla i šerm či lukostřelbu. Nakonec jsem se ale rozhodla zbytečně nepřetěžovat!

„Otevření nových obzorů“ Andora, Řecko

Studium v zahraničí je zkušenost, kterou vám potom už nikdo nevezme. Nejenom, že se to bude hezky vyjímat v životopise, ale také vás to neskutečně obohatí jako člověka. Nečekejte, že se ocitnete ve filmu Erasmus a spol. A i přes nepříjemnosti na startovní čáře zůstaňte pozitivní a otevření všemu novému. Je to opravdu nový svět plný rozličných kultur a tváří, které se brzy stanou vaší dočasnou rodinou. Za ty tři měsíce v milované i nenáviděné Francii jsem potkala tolik zajímavých lidí, kteří mají co říct a posunuli mě v životě o kousek dál. Nakonec zůstává to dobré a to špatné zapomínám. Začátky jsou vždycky těžké, hlavně když věci nejdou podle plánu. Zatnula jsem zuby a nakoupila do svého nehostinného kolejního pokoje měkké polštáře. Odměna se nakonec dostavila. Pokud se vydáte na Erasmus, stane se z něj zářivá vzpomínka. Budete „ten/ta, co byl/a na Erasmu“ a nikdy na to nezapomenete.

pozn.: Citace studentek Andory a Ophelié jsou reakcí na otázku: „Co pro tebe znamená Erasmus?“

Michaela Židková