Vyhledávání

RECENZE: „Ty nejsi nacista, Jojo!“ uvádí Metropol oscarový snímek Králíček Jojo

V neděli proběhlo v olomouckém kině Metropol promítání oscarové tragikomedie Králíček Jojo od novozélandského režiséra Taiky Waititiho. Hlavní postavou je mladý chlapec Jojo, ztvárněný dvanáctiletým Romanem Griffinem Davisem, jehož matku hraje Scarlett Johansson. Dále také ve snímku můžeme narazit na jména, jako jsou Sam Rockwell, Rebel Willson, Alfie Allen, či na samotného Waititiho, který si zahrál imaginárního Hitlera. Premiéra snímku v České republice proběhla 23. ledna.


Snímek se odehrává během a ke konci druhé světové války. Režisér Waititi v něm pracuje s autentickými záběry, které jsou vloženy už do úvodní části filmu a zobrazují samotného Hitlera provázeného zfanatizovaným davem při jeho příjezdu do města. Záběry jsou doplněny hudbou, konkrétně skladbou I want to hold your hand od Beatles, která je v němčině. 

Mladý a zarytý nacista Johannes se vydává na svůj první výcvikový tábor Hitlerovy mládeže. Zde ho starší děti začnou šikanovat a posmívat se mu, jelikož nechce zakroutit krkem malému králíčkovi. V tomto okamžiku dostává chlapec posměšnou přezdívku Králíček Jojo. Aby dokázal, že není žádný zbabělec, vezme veliteli tábora tyčový granát a odhodí ho směrem do lesa. Granát se však odrazí od stromu a skončí Jojovi přímo pod nohama. Po svém odvážném, ale naprosto hloupém činu má Jojo zjizvenou polovinu tváře a chromou nohu. Poprvé zažívá nejistotu, jelikož si připadá škaredý a neschopný, a na to se mu bortí jeho sen o vstupu do nacistické armády. Největší šok však pro chlapce přijde, když zjistí, že je v jeho domě schovaná mladá židovka Elsa (Thomasin McKenzie). Desetiletý Jojo se následně rozhoduje, zda má židovku udat, a tak vydat rozsudek smrti sobě, Else, ale i své matce, nebo se naučit s židovkou v domě žít. Zvolí druhou možnost a začne od Elsy vyzvídat různé informace. Ta ho nakonec přesvědčí, že Židé nečtou myšlenky, nemají rohy a vůbec nejsou takovými zrůdami, jak je nacistické Německo zpodobňuje. Zde začíná psychologický vývoj mladého chlapce, který odhodí své předsudky a najde si cestu k Else.

Ačkoliv se jedná o komedii, jsou v ní skvěle zakomponovaná historická fakta, a to jak o praktikách nacistů, jako je pálení knih, výchova k nacismu a diskriminace ostatních ras, tak i o závěrečném boji a osvobození země. Oceňuji také vývoj postavy imaginárního Hitlera, který se zpočátku objevuje v záběrech velice často a působí jako Jojův dobrý strýček, který mladému chlapci dodává sebedůvěru a upevňuje ho v jeho názorech. S postupným vývojem Joja se však Hitler stává téměř šíleným – řve na chlapce a rozkazuje mu, co má dělat. Tato situace vygraduje až do takové míry, že už samostatně uvažující Jojo vyhodí Hitlera z okna a tím se ho nadobro zbaví. 

Pokud tedy máte rádi černé komedie, které zlehčují tragické historické události, mohu vám tento snímek jedině doporučit. Má jediná výtka míří ke konci filmu, kdy jsem měla pocit, že by se režisér mohl více věnovat i příběhům z vedlejších dějových linek. Na závěr už jen vyzdvihnu závěrečnou skladbu Heroes od Davida Bowieho, která byla pro zachování autentičnosti snímku také v němčině. A pokud pocházíte ze Žatce, přijdete si na své i vy, jelikož se zde část filmu natáčela. 

Zdroj fotografií: www.wallpapercave.com

Iveta Konečná

Studentka žurnalistiky. Miluju všechny kriminálky, animovaný seriály a komiksy. Řídím se pravidlem APEROL FOR LIFE.