Vyhledávání

REPORTÁŽ: Sigma postoupila do semifinále MOL Cupu

Přestože jsem velký fotbalový fanoušek a na olomouckém Andrově stadionu jsem byl už několikrát, teprve podruhé jsem viděl přímo zápas Sigmy Olomouc. Čtvrtfinále MOL Cupu s FK Jabloncem, výše postaveným mužstvem v současné ligové tabulce, mělo přinést zajímavé utkání plné šancí a gólů, což se nakonec i stalo.

Jak je v české fotbalové kotlině dobrý zvykem, termínová listina zápasů poháru nekoresponduje s volným časem návštěvníků. Pohár také nebývá až na výjimky vysílán v televizi a pokud už ano, víc atraktivních zápasů se hraje ve stejný čas. Ve středu tak bylo možno v televizi ze čtyř zápasů MOL Cupu sledovat pouze utkání Sparty Praha s Baníkem Ostrava.

Nejinak tomu bylo i ve středu 4. března, kdy se poprvé během jednoho týdne utkala mužstva Sigma Olomouc a FK Jablonec. Začátek zápasu v pracovní den v 17:00, kdy spousta fanoušků teprve přichází domů z práce, nevytváří vysokou návštěvnost ani na ligové zápasy, na pohár tak do Olomouce zavítaly necelé 3 tisíce návštěvníků.

Zatímco Sigma se pohybuje okolo středu ligové tabulky, Jablonec je na třetím místě a šlape na záda Viktorii Plzeň. Zajímavá je ale ligová forma, na jaro Jablonec jednou vyhrál, jednou remizoval a prohrál s Plzní. Sigma oproti tomu dvakrát vyhrála, příznivou jarní bilanci ale nepotvrdila v poslední únorový den v Opavě, kdy prohrála.

Relativně nedávno modernizovaný Andrův stadion, jeden z mála stadionů v Česku na nichž se můžou hrát nejvyšší evropské zápasy, mě přivítal poměrně chladným, na začátek března však nijak neobvyklým počasím. Bohužel nízké návštěvnosti a chladnému počasí odpovídal i začátek zápasu, kdy se děj odehrával převážně na středu hřiště, většina doteků s míčem byla mezi stopery.

Přesto však domácí měli více ze hry, což se potvrdilo ve 24. minutě, kdy skóre změnil svým gólem olomoucký Martin Hála. To trochu zlepšilo atmosféru zápasu, olomoučtí fanoušci svou podporou přehlušili chladivé ticho.

Jablonec se do zápasu dostával poměrně těžko, většina jeho akcí končila v předfinální fázi, přihrávky končily na kopačkách stoperů Sigmy a těch pár střel, které za obranu prošly, skončily na tribuně za bránou.

Velmi zajímavé bylo sledovat olomouckého stopera Jemelku, u něhož se ve fotbalových kuloárech hovořilo o možném přestupu do zahraničí či do dua pražských S.

Během poločasové přestávky se ještě více ochladilo tím, že začalo zapadat pozdně zimní slunce, což přineslo nutnost se na novinářských místech v nejvyšším patře stadionu zahřát zapnutím bundy, aby se mi podařilo překonat další poločas.

Druhý poločas však začal úplně jinak než ten první. Jablonečtí fotbalisté začali velmi aktivně svou snahou zvrátit dosavadní vývoj zápasu. Hned po několika minutách, konkrétně v 51. minutě, však jablonecký tlak přerušila Sigma – Mojmír Chytil krásným gólem do horní části branky Jablonce zvýšil na 2:0.

Svěřenci jabloneckého týmu Petra Rady, kteří musejí předvést víc než 3 žongly, ale místo žonglů předvedli další zvýšení tlaku, které podpořilo i střídání v 61. a 69. minutě. Druhé zmiňované střídání bylo následované třetím olomouckým gólem, branku na 3:0 dával ze Sparty hostující Juliš.

V poslední části zápasu bylo v komparaci se začátkem zápasu až příliš šancí a akcí, na branku šel jablonecký Chramosta, zastavil ho však olomoucký brankář Mandous. Kdo však byl při své útočné akci nezastavitelný byl Plestil z Jablonce, jenž snížil v 88. minutě na 3:1. Utkání mohl aspoň ještě kosmeticky upravit Chramosta, Mandousovu bránu však vůbec netrefil.

Sigma je tak semifinálovým účastníkem a vrhne se opět na domácí půdě do souboje s dalším týmem ze severu, tentokrát s Libercem. Pevně věřím, že i další studenti, kterých je v Olomouci přes 20 tisíc, najdou svůj volný čas a vyrazí na fotbal!

zdroj fotografií: sigmafotbal.cz; archiv Jaroslava Synčáka