Vyhledávání

RECENZE: The Circle – nová reality show od Netflixu vás chytne a nepustí

Jeden dům, osm hráčů a sto tisíc dolarů. Tak začíná nová reality show s názvem The Circle. Hráči jsou v ní nuceni vytvářet aliance a spojenectví, háček je ale v tom, že se nemohou navzájem vidět ani slyšet. Veškerá komunikace probíhá skrz program The Circle, kde nikdo nemusí být tím, kým se zdá. 


The Circle je americká reality show, produkovaná studiem Lambert a Motion Content Group, kterou začal vysílat Netflix v lednu 2020. Show je vytvořena na základě britské předlohy, která se jmenuje stejně. Kromě americké verze má také francouzské a brazilské provedení. Reality show je založená na principu sociálních médií, takže „kdokoli může být kdokoli v kruhu." Stejný koncept využívá dokumentární seriál Catfish a nizozemský televizní seriál Big Brother. Podobnou myšlenku také zpracoval jeden díl Black mirror s názvem Nosedive. 

V prvním díle si hráči nastaví profilovou fotku a popisek, poté mezi sebou navazují vztahy. Na konci se vždy navzájem hodnotí od toho nejoblíbenějšího k tomu nejméně oblíbenému. Dva hráči s nejvyšším hodnocením se pak stanou influencery a jdou do tzv. krafárny, kde po chatu diskutují o tom, kterého soutěžícího zablokovat. Hráči se sice navzájem nevidí, ale divák může sledovat jejich autentické reakce.

Já jsem se k této show dostala úplnou náhodou, když jsem si chtěla pustit něco k dobrému jídlu. Netflix mi The Circle doporučil na hlavní stránce a po zhlédnutí upoutávky mě pořad velmi zaujal. Pilotní díl byl tak strhující, že jsem byla téměř nucena pustit si hned následující epizodu. Celý koncept soutěže mi trochu připomínal reality show stanice CBS Kdo přežije. Ne samozřejmě doslova, protože v The Circle nejsou soutěžící na pustém ostrově, ale princip je velmi podobný – vytvořit si silné vazby a doufat, že vás nikdo nebodne do zad. Soutěžící si zde musí důmyslně promýšlet každou zprávu, kterou odešlou. A aby toho nebylo málo, nikdy nemohou jistě vědět, zda za profilem mladé slečny nesedí ve skutečnosti starý muž. 

Po technické stránce jsem neměla s pořadem žádný problém. Střih a veškerá postprodukce byla výborně zpracována. Kamera a hloubka ostrosti byla dostačující k aktuální normě. Netflix poskytl české titulky, což je podle mě skvělé pro ty, kteří neumí úplně perfektně anglicky. Zároveň jsem ráda, že pořad nenadabovali. Některé věci totiž zní lépe v originále, například slovo podvodník, které se v angličtině řekne catfish. 

I když se z popisu může zdát, že hra, ve které mezi sebou soupeři chatují, je nudná, opak je pravdou. Show má rychlý spád a nečekané dějové zvraty. Má ale i své mouchy. Když několik soutěžících vypadlo, začali se do hry přidávat noví členové. Chápu tento krok producentů, kdyby to neudělali, pořad by měl o polovinu dílů méně. Jenže tím, že se někteří přidali do hry později než jiní, neměli šanci navázat tak silné vazby, přestože se velmi snažili. Kdyby byl už na začátku počet hráčů vyšší, show by tak mohla být stejně dlouhá a nikdo by nebyl v nevýhodě.

Jedno se ale musí The Circle nechat. Čím déle jsem koukala, tím více mě to pohltilo. Jednotlivé charaktery postav byly realisticky vykresleny tak, že jsem se s nimi dokázala ztotožnit. Na konci jsem měla téměř pocit, že je znám jako své kamarády. Show také dobře poukazuje na realitu sociálních sítí. Odkazuje totiž na jedno důležité poselství – na internetu nemůžete nikomu na 100 % věřit.

Oficiální plakát

zdroj: news.newonnetflix.info, inverse.com

Veronika Rédová

Jmenuji se Veronika, je mi 19 let a studuji prvním rokem obor Žurnalistika na Univerzitě Palackého. Psát mě bavilo už od chvíle, kdy jsem se to naučila. Mimo to mám ráda hudbu, tanec a degustaci vína/piva s kamarády.