Vyhledávání

Hlavní je nebát se opustit svoji komfortní zónu, říká studentka z University of Derby Karolína Šigutová

Něktěří ji znají jako kandidátku do městského zastupitelstva za hnutí SpOlečně, jiní zase jako olomouckou aktivistku, která chodí uklízet parky, nebo moderátorku ve studentském rádiu UP AIR. Řeč je o Karolíně Šigutové, která toho pro Olomouc na svůj věk udělala poměrně dost. Pro Helenu se rozpovídala o svém studiu ve Velké Británii a tamním studentském životě.


Z jakého důvodu padla tvá volba právě na University of Derby a co přesně studuješ? 

Na univerzitě studuji obor Mezinárodní vztahy a diplomacie. Původně jsem chtěla studovat politologii, ale slečna z UniLinku (poradenské centrum pro studenty, kteří chtějí studovat ve Velké Británii) mi poradila dát si přihlášku ještě na tento obor a vyšlo to. Navíc se mi líbily jejich webové stránky. Je pro mě důležité, jak se škola prezentuje, takže jsem měla jasno.

Bylo složité se dostat na tuto univerzitu? Co musí člověk splňovat, aby byl přijat?

Nejdůležitější je motivační dopis v angličtině, ve kterém člověk zlehka popíše, proč je správný kandidát pro studium na dané škole. Co by chtěl dělat, čím by se chtěl živit, jaké má mimoškolní aktivity a tak dále. Když se jim dopis líbí, jsi podmínečně přijata a napíší ti další požadavky. Těmi jsou maturitní průměr a jazykový certifikát.

Jak ses na nové škole seznamovala s odlišným kulturním prostředím a jiným přístupem učitelů?

Dočkala jsem se docela přátelského přijetí. V mém ročníků nás není moc, všichni jsme se rychle skamarádili. Na prostředí jsem si zvykla také velmi rychle a jsem spokojená. Jsme všichni mezinárodní studenti, mluvíme anglicky, takže po jazykové stránce nebyl problém. Zajímavostí může být, že žádný učitel na katedře není rodilý Brit. Většinou jde o osoby z Afriky či Indie. Někdy jim je špatně rozumět, což vyžaduje jisté zpozornění.

Určitě máš kamarády v Česku, kteří studují na vysokých školách. Bavili jste se o rozdílech mezi českým a britským vzdělávacím systémem?

Ano. Ve Velké Británii je hodně cítit ten individuální přístup. Učitel si s tebou vyjedná schůzku, dalo by se říct, kdykoliv. Můžu říct, že v tomhle je to v Česku trošku jiné. Ale asi záleží i na katedře, pokud je malá, „rodinná“, tak je pravda, že problémy se řeší lépe.

Je něco, co ti studium v zahraničí dalo nebo vzalo?

Mám více sebevědomí v angličtině i v životě obecně. Dost mi to ukotvilo moje priority, životní cíle a to, co chci dělat za pár let. Na druhé straně to mně i mé rodině vzalo hodně peněz. Cestování sem a tam se prodraží, navíc se platí školné, které činí zhruba 9 250 liber za rok. V tomhle případě ti dost ulehčí půjčka od britské vlády, kterou začneš splácet až po tom, co nastoupíš do práce. Školné splácíš pouze v momentě, kdy tvůj příjem přesahuje £25,000 hrubého ročně. Pokud tvůj příjem klesne pod tuto hranici, splácení školného se zastaví. A pokud školné nestihneš splatit do 30 let, tak se zůstatek anuluje.

Kde se vidíš po škole? Práce v zahraničí, nebo se vrátíš do České republiky?

Já bych se ráda vrátila, ale záleží to i na tom, jestli se rozhodnu studovat dál ve Velké Británii nebo v Česku. Je taky možnost, že půjdu studovat do úplně jiné země. Ještě je na to čas.

A máš už nějakou vizi, co bys chtěla v životě dělat?

Líbilo by se mi dělat na ministerstvu zahraničí. Obecně mě politika láká, uvidíme.

Co říkáš na studenty z Velké Británie? Liší se nějak od cizinců? Ať už přístupem ke studiu nebo rozdílným chováním.

Podle mého názoru jsou britští studenti na univerzitě nevyspělí. Určitě míň než cizinci. Souvisí to ale i s tím, že studenti z Velké Británie dostávají půjčku na živobytí. Spousta z nich si neváží, že studují na prestižní vysoké škole.

Co si myslíš, že se pro tebe změní ve škole po brexitu? 

Nikdo neví. Nejsou si jistí, co nastane. Oni to vlastně neví ani sami Britové. Všichni už jsou na téma brexit alergičtí a nikdo o tom nechce už ani slyšet.

Co bys vzkázala uchazečům, kteří chtějí studovat na vysoké škole v zahraničí?

Začít o tom přemýšlet dřív, všechno si nachystat dřív. Prověřit si město, kde chtějí studovat. Načíst si informace o škole a pilovat angličtinu. Hodně jim může pomoct UniLink. A hlavně se nebát opustit svoji komfortní zónu a těšit se na to. Je to úplně něco jiného než studium v ČR, zatím si to užívám.

Autor: Jan Hegr

Foto: Karolína Šigutová