Vyhledávání

TÉMA: Kultura v Olomouci v době koronavirové

Ačkoliv probíhá pandemie COVID-19 a kromě jiných podniků jsou zavřená i divadla, kina a jiné kulturní instituce, neznamená to, že nemůžeme kulturně žít. Mnoho těchto institucí si totiž pro diváky připravilo online představení, která je možné zhlédnout po zaplacení vstupenky, nebo dokonce zadarmo. My vám přinášíme přehled olomouckých divadel a kin spolu s akcemi, kterými se rozhodly zpříjemnit nám tyto dny.


DIVADLO TRAMTARIE

Oblíbená Tramtarie toho nabízí opravdu hodně. Jednou z možností je, že si můžete za 120 Kč koupit vstupenku na online představení, mezi která patří úspěšné hry jako Kabaret Nahatý Shakespeare, Sex zadarmo nedostaneš nebo Anna Karenina.

Pokud chcete přispět na provoz divadla a platy herců, můžete si zakoupit vstupenku ve výši 200 či 300 Kč. Vstupenky do Tramtarie se musí často kupovat v poměrně velkém časovém předstihu, ale nyní máte tu výhodu, že jejich počet je neomezený. Při nákupu vstupenky dostanete odkaz a heslo, online záznam představení si poté můžete přehrát v den a čas uvedený v programu. Pokud se vám to ale zrovna nehodí, máte možnost pustit si hru během následujících 48 hodin.

Pakliže chcete zkusit něco podle vaší aktuální nálady, mrkněte na nový online projekt Tramta TV, jeho myšlenka je následující: „Seriály pro děti i dospělé a herci Divadla Tramtarie v nových situacích a rolích. Zapněte si svoji divadelní televizi a zažijte divadlo úplně jinak.“ Najdete zde různé typy žánrů i projektů. Například stand-upy herců z Divadla Tramtarie a Moravského divadla nebo také pořad The best of Herci Na ležáka. Nové díly vychází každé úterý. Každý čtvrtek pak najdete nové díly originálního seriálu Příběhy obyčejného nindži o muži, který řeší běžné životní situace po nindžovsku. Tohle zkrátka musíte vidět! Již brzy se na Tramta TV objeví dva nové projekty: Válka emailů! a Bořiči mýtů. No, a pokud chcete dopřát zábavu i dětem, tak je tu každé pondělí Pračlovíčkova rozcvička pro nejmenší. A to vše zadarmo!

DIVADLO NA ŠANTOVCE

Divadlo na Šantovce předčítá na svém Facebooku každou neděli dětem pohádky. Videa jsou zde k dispozici i pro zpětné přehrávání mimo uvedený čas, pokud byste je dětem chtěli pustit jindy.

DIVADLO NA CUCKY

I herci tohoto divadla předčítají dětem pohádky. Každý večer od 19:15 si můžete na jejich facebookovém profilu poslechnout pohádky v jejich podání. Záznamy jsou taktéž k vidění a poslechu dostupné i zpětně.

DIVADLO NA BALKONĚ

Na balkoně vás v době karantény pobaví svými youtube videi. Každé video dělá jeden herec, který si v něm hraje na youtubera. Chcete například vědět, co má Zuzana ve své kabelce? A Vít vám zase poradí, jak psát bakalářku.

KINO METROPOL

Ani kina nezůstávají pozadu za divadly a se zavřením kinosálů si taktéž poradila po svém. Olomoucký Metropol má dvě platformy, díky kterým si doma můžete připadat, jako byste byli v kině. Jednu z nich je Moje kino LIVE, kdy si koupíte základní cenu vstupenky ve výši 100 Kč (pozor, předprodej končí hodinu před projekcí!) a poté vám přijde email s odkazem na stream nejpozději 30 minut před začátkem vysílání. I doma můžete nasát atmosféru kina: „Během projekce si můžete povídat prostřednictvím chatu a po filmu ještě můžete probrat dojmy a filmové zážitky. Kdo nechce chat používat, nemusí, lze ho i vypnout. Našimi projekcemi se budeme snažit navodit atmosféru kinosálu se vším, co k němu patří. Čekají vás úvody, reakce diváků, společnost přátel a zároveň můžete podpořit své oblíbené kino v nelehké době.“

Druhou platformou Metropolu je #VašeKino. Vstupenka stojí 70 Kč a po zaplacení vám přijde na email. Na stránce www.vasekino.cz poté nejdříve 20 minut před projekcí zadáte číslo vstupenky a film si můžete vychutnat v klidu domova.


Foto: Divadlo Tramtarie; Divadlo na Šantovce

 

 

Sára Poloučková

Chodím pozdě, ale na víno vždy včas.