Vyhledávání

Sirotčinec v Ulánbátaru ani tento rok nemine pomoc olomoucké Charity

Tak jako každý rok, olomoucká Charita pořádá benefiční prodej adventních věnců. Část výdělku zamíří na pomoc sirotkům do hlavního města Mongolska – Ulánbátaru. Už desátým rokem probíhá výroba věnců v několika olomouckých farnostech, kde se dobrovolníci mohou výroby zúčastnit. I v období pandemie tomu nebude jinak. Výrobní materiál si lidé mohou vyzvednout přímo na faře, nebo jim bude doručen přímo do tepla domova.


V důsledku omezení, která vznikla s příchodem koronaviru, přišel sirotčinec Verbist Care o velkou část financí. Z velké většiny je sirotčinec financován lidmi ze zahraničí, kteří kvůli zvýšeným restrikcím koronakrize tento rok nemohou dorazit. Hlavním cílem tohoto sirotčince je zajistit přístřeší a zázemí opuštěným či zneužívaným dětem v Ulánbátaru. I když zima v Mongolsku trvá běžně až osm měsíců a teploty zde dosahují k minus 40 stupňům Celsia, tak i přesto na ulici žije několik stovek dětí.

Pro tento rok Charita připravila balíčky, ve kterých je přichystaný materiál na výrobu jednoho věnce. Materiál bude pro dobrovolníky k vyzvednutí na faře, či doručen přímo domů, kde věnec vyrobí. „Výrobní balíček obsahuje slaměný korpus, větvičky, drátek, svíčky, bodce na svíčky, zdobení – sušené květy, mašle, sušené plody, lýko,“ popisuje koordinátorka akce Veronika Velčovská.

Benefiční prodej poté proběhne první adventní neděli 29. listopadu v olomouckých kostelích. Věnce vyrobené dobrovolníky budou ke koupi v zadních částech kostelů u farních kasiček. Ceny věnců se začínají pohybovat od 290 Kč z důvodu zohlednění výrobních materiálů a doporučená cena je 340 Kč. U kasiček budou k dispozici obálky, do kterých lidé mohou vkládat peníze, a poté je s penězi vkládat do kasičky. Věnce budou v prodeji i po první adventní neděli v prodejně Dobrodruhá, která sídlí v Olomouci na ulici Wurmova 5.

Minulý rok olomoucká Charita vybrala až 74 065 Kč, z této částky do sirotčince Verbist Care putovalo 54 487 Kč. Zbylá část výdělku byla použita na výdaje spojené s jednotlivými farnostmi. Finanční pomoc se v sirotčinci využívá primárně k nákupu potravin pro děti. „Za darovanou částku jsme loni zakoupili 200 kg hovězího masa, 50 kg skopového, 60 kg kuřecího, rýži, mouku, koření, ale i hygienické potřeby pro děti,“ sděluje ředitel tamního sirotčince.

Sirotčinec Verbist Care vznikl v Ulánbátaru v roce 1995 za pomoci Kongregace Panny Marie a již 25 let zajištuje dětem potřebné zázemí, jídlo a vzdělání. Olomoucká Charita s nimi v roce 2010 navázala spojení a každým rokem je finančně podporují.

Zdroj informací a fotografií: Charita Olomouc

Karolína Lamaczová

Vyhledávám adrenalin a pivo.