Vyhledávání

ZA HRANICE: 7 příběhů, 7 zemí, 7 Erasmáků. Jaký je Erasmus v době pandemie?

Erasmus je vždycky výzva. Pro některé mladé lidi je to první příležitost, kdy se musí postarat sami o sebe. Jak se tohle dobrodružství stává ještě dobrodružnějším v čase koronavirových opatření? A jel letos vůbec někdo na Erasmus? A mohl bych ho vidět?

Omezení cest přes hranice, celoevropský nárůst případů, opatření v různých zemích omezující pohyb osob. Tohle je jen několik málo důvodů, proč se spousta lidí rozhodla svůj Erasmus posunout, zrušila jej nebo se na něj vlastně ani nehlásila. Nebezpečí onemocnění a nevyzpytatelnost vlád odradila více než polovinu běžných zájemců o zahraniční pobyt.

Na Erasmus do Olomouce tak přijeli hlavně studenti ze zemí západní Evropy (Francie, Španělsko, Velká Británie), tímhle směrem (ale na opačnou stranu) se vydala většina českých studentů.

V tomto článku si spojíme a srovnáme příběhy 7 studentů, kteří vyjeli na své zahraniční pobyty do Velké Británie (Durham), Německa (Berlín), Rakouska (Salzburk), Itálie (Bolzano),Francie (Arras), Srbska (Bělehrad) a Španělska (Valencie).

Na začátku října, kdy se situace v České republice začala prudce a velmi rychle zhoršovat, byla přijata nejtvrdší opatření. Ve Francii v té době bylo možné cestování a výuka probíhala prezenčně, bary byly otevřeny a studenti mohli běžně chodit na různé party, kde se potkávali.

„Počítala jsem s tím, že se s rostoucím počtem nakažených budou dodržovat všechna opatření. Po návštěvě první přednášky, kdy se (sice s rouškami, ale bez otevřených oken) v jedné místnosti mačkalo 100 studentů mi došlo, že se situace bude pravděpodobně jenom zhoršovat,“ reaguje na mé dotazy studentka Sára, která původně počítala s cestováním po severním pobřeží Francie. „Ze začátku byl můj pobyt docela pohodový, postupně se však situace opravdu zhoršovala a ve chvíli, kdy byl zaveden zákaz vycházení a bylo jasné, že stejně bude veškerá výuka online, jsem začala administrativně vyřizovat návrat do ČR,“ dodává.

Fontána ve městě Arras na severu Francie.

V severní Itálii, kam vyrazil Kryštof, je nyní situace podobná jako ve Francii. „V mém regionu (jižní Tyrolsko, pozn. aut.) v průběhu října začala platit tvrdá opatření, byla zavedena online výuka a z domu se bez nutných důvodů může maximálně 1 km. Jedna z mála výjimek je naštěstí pro sport. Já jsem velký fanoušek cyklistiky a vzal jsem si s sebou kolo, takže si užívám alpské kopce a opatření mě tolik neovlivňují,“ říká student ekonomického oboru, zároveň se ale zamýšlí nad tím, že by se za normální situace pravděpodobně více potkával s lidmi a navštěvoval kulturní akce. Nutno dodat, že je v jižním Tyrolsku zavedena povinnost nosit roušky uvnitř budov, je zakázáno cestování mezi regiony a jsou uzavřeny restaurace. 

S podobným typem lockdownu jako v Itálii a Francii (omezení vycházení, uzavření restaurací, povinné roušky ve vnitřních prostorách) se nyní vypořádává i Elena, Erasmačka v Mozartově rodišti. „Jela jsem na tenhle Erasmus hlavně proto, že je Rakousko v zimě krásné, nečekala jsem, že se situace tak moc zhorší. Navíc jsem chtěla klid při psaní diplomky, což se mi nakonec povedlo,“ ironicky se usmívá a dodává, že Rakousko stihla procestovat už během svého minulého pobytu v zahraničí. "Už na jaro jsem viděla města jako Vídeň a Linz, která jsou opravdu nádherná. Neviděla jsem ale Innsbruck, už při příjezdu byl v červené zóně, takže jsem tam bohužel nemohla. Doufám, že se to brzo změní."

Káva po vystoupání na alpské vrcholky. I tak se dá trávit karanténa v Itálii.

Zákaz vycházení neplatí v hrabství Durham na pomezí Anglie a Skotska. Vláda Velké Británie se drží místního „semaforu“, opatření se liší region od regionu a například v okolí Londýna se pravděpodobně bude hrát fotbal s diváky, což značí uvolňování. „Sice jsou teď už zavřené restaurace a kavárny, ale i tak je situace v Anglii přívětivější než doma a snad se pomalu začíná zlepšovat. Dokonce mám 2 semináře v malých skupinkách i prezenčně!“, chválí se Markéta, studentka antropologie. Neví však, jestli pojede domů na Vánoce: hrozba dvoutýdenní karantény, nejdříve v ČR a pak při návratu do Durhamu, ji odrazuje.

Stejné dilema už vyřešila další Markéta, budoucí psycholožka, toho času ve španělské Valencii. Rozhodla se, že se s největší pravděpodobností domů vrátí až po konci zkouškového období v závěru ledna. Přestože přemýšlela o zrušení nebo odložení výjezdu, nyní si také pochvaluje mírnost opatření v porovnání s ČR. „Španělé mají zavedena regionální opatření a Valencie je na tom hodně dobře, dokonce jsem stihla vidět i krásy tohoto regionu. Také máme kombinovanou výuku, po týdnech se střídá prezenční s online.“

Nejmírnější opatření ze zmíněných 7 zemí panují v Německu a v Srbsku. „Na univerzitě sice máme online výuku, ale nezavírají se školy, pouze jsou všichni povinni nosit roušky a restaurace můžou mít otevřeno pouze přes okénko. Neplatí ani žádný zákaz vycházení, pouze by se lidé neměli shlukovat větších skupinkách a vzájemně se navštěvovat. Zajímavé je, že lidé všechna opatření dodržují,“ sděluje mi germanista Martin, který vypadá velmi nadšeně a nezarazí se ani při otázce na to, jestli je tenhle Erasmus přesně to, co si představoval.

Smutněji se tváří poslední studentka, slavistka Anastasija, která si stěžuje na pomalu se zhoršující situaci. Ta v tomto týdnu zkrátila provozní dobu restaurací a kaváren do 18:00, obchody nesmí mít otevřeno od 21:00 do 6:00. „Srbové se chovají, jako kdyby žádný koronavirus nebyl. Nenosí roušky v MHD, v obchodech, v restauracích – prostě nikde,“ stěžuje si.

Národní shromáždění Srbska, Bělehrad.

Všem studentům, se kterými jsem byl v kontaktu, jsem na závěr rozhovoru položil 4 shrnující otázky a požádal je o stručné odpovědi (odpovědi platí k 26. 11.):

Je tvůj Erasmus online nebo prezenčně?

 • Velká Británie: kombinovaně
 • Německo: online
 • Rakousko: online
 • Itálie: online, dřív kombinovaně
 • Francie: online
 • Srbsko: kombinovaně
 • Španělsko: kombinovaně

Pokud je tvůj Erasmus online, jakou platformu tvá univerzita používá?

 • Velká Británie: Zoom, v menší míře Teams
 • Německo: webEx
 • Rakousko: webEx
 • Itálie: Teams
 • Francie: Zoom
 • Srbsko: Zoom
 • Španělsko: AulaVirtual

Co tě přivedlo na myšlenku jet na Erasmus v této době?

 • Velká Británie: lepší situace než v ČR
 • Německo: menší riziko než v ČR, vždycky jsem do Německa chtěl
 • Rakousko: Rakousko je v zimě krásné a nečekala jsem lockdown
 • Itálie: poslední možnost jet někam na Erasmus
 • Francie: možnost doubledegree
 • Srbsko: situace byla dlouhou dobu stabilní, počet případů nízký
 • Španělsko: jedu na rok, do té doby se situace zlepší

Přemýšlíš o předčasném konci?

 • Velká Británie: ne, podle situace se rozhodnu, jestli se vrátím na Vánoce
 • Německo: ne
 • Rakousko: ne
 • Itálie: přemýšlel jsem, ale ne
 • Francie: ano, řeším administrativu a v nejbližší době se vrátím
 • Srbsko: ne
 • Španělsko: ne, dokonce se nevrátím ani na Vánoce

7 evropských měst, ve kterých jsou nyní "odvážní" studenti.

zdroj: mapy.cz, archiv Sarah Hill, instagram Kryštofa Srnce, archiv Anastasie Korž

Jaroslav Synčák

Student ruštiny na FF v Olomouci, absolvent programu Erasmus+ na Durham University ve Velké Británii. Mezinárodní vztahy, Erasmus a fotbal - to je moje.