Vyhledávání

ROZHOVOR: Začátek sezóny pro mě byl doslova jako z říše snů, říká kaprař Dominik Mencl

Dnešní mládež tráví svůj volný čas nejrůznějšími způsoby. Někteří chodí rádi sportovat, či se setkávat s kamarády. Jiní zase preferují zábavu a dobrodružství. Jsou ale i tací, kteří mají ze všeho nejraději klidnou přírodu, ve které se cítí jako doma. Mezi ně patří i dvacetiletý vášnivý kaprař Dominik Mencl, který rybaření zasvětil podstatnou část svého života.Jak dlouho už se rybaření věnuješ?
Rybaření jako takovému se věnuji už od první třídy, takže to bude nějakých 14 let. Z toho se pak posledních pět let intenzivně zaměřuju na lov kaprů.

Dalo by se tedy říct, že už jsi mazákem v oboru?
To si nemyslím. 14 let je sice dlouhá doba, ale člověk se pořád něčemu novému učí, a to jak v životě, tak v rybaření.

Proč sis vybral zrovna lov kaprů?
Na kaprech mě baví hlavně jejich pestrost. Každý je něčím výjimečný. Zároveň je lov kaprů dost náročný, jelikož to jsou podle mě velmi inteligentní ryby. Důležité je sledovat jejich dlouhodobé chování. Na každém revíru se totiž kapři chovají úplně jinak. A to mě na tom baví. Není to žádný stereotyp. Člověk se musí pořád něčemu učit.

Jak bys tedy kaprařinu popsal?
Je to styl rybolovu, při kterém cíleně lovíme velké kapry. Základem je bezpochyby boillies, které vzniklo zhruba před čtyřiceti lety v Anglii. Je to směs jak různých mouček – rybích, rostlinných, tak i dalších přísad uvařených do kuliček. Takové boillies je pro kapry velice atraktivní, jelikož má vysokou výživovou hodnotu.

Co je kromě boillies dále potřeba k chycení velkého kapra?
Takový kapr je celkem bojovník, a proto je zapotřebí mít dobrou výbavu. A to od prutů,
navijáků až po lehátko se spacákem, jelikož lov velkého kapra není otázkou jenom pár hodin.

Jak podle tebe vypadá takový velký kapr?
Každá ryba přes 10 kilogramů ze svazové vody je bezpochyby krásná, ale pro každého kapraře je magická hranice 20 kilogramů.

Jakým kaprem jsi vlastně zahájil svou letošní rybářskou sezónu?
Začátek sezóny pro měl byl doslova jako z říše snů. V únoru jsem se vydal na naši největší českou řeku, tedy na Labe. Den jsem začal takzvaným doublem kaprů, a to o váze 10 a 12 kilogramů. V průběhu jednoho dne jsem docílil osmi kaprů. Třešňičkou na dortu byly poslední dvě hodiny z povolené denní doby lovu, kdy jsem zdolal dva kapry o váze 17 a 18 kilogramů. (Pozn.: V únoru se smí chytat od 5:00 do 22:00 hodin.)

Byl to tvůj nejúspěšnější den?
Jelikož to bylo v únoru, kdy kapři nejsou tolik aktivní, tak tuto vycházku řadím určitě mezi ty nejúspěšnější. Podobná série se mi už párkrát povedla, ale při mnohem vyšší teplotě vody, kdy jsou ryby aktivnější. Proto si únorového úspěchu vážím o něco víc.

Dal sis pro letošní sezónu nějaký cíl, který by sis chtěl splnit?
Chtěl bych se každopádně věnovat především Labi, ale samozřejmě nesmím opomenout ani na vody kolem mého bydliště, kde jsou také krásné ryby.

Letošní rok je kvůli koronavirové pandemii specifický. Jak to tebe osobně zasáhlo?
Po studijní stránce špatně, tak jako všechny. Ale na druhou stranu mám mnohem více času na ryby, čehož se snažím využít naplno, jelikož jarní období je jedno z těch nejlepších v roce.

Takže všechno špatné k něčemu dobré?
To stoprocentně. Aspoň lidi na chvíli zpomalí a uvědomí si, že zdraví je v životě to nejdůležitější.

Autorka: Sabina Šťástková

Zdroj fotografií: Dominik Mencl

Výplňový text, než si autor doplní info.