Vyhledávání

První den Jednoho světa: vernisáž fotografií a folkový koncert.

Odstartováno! V pondělí 28. března byl v Olomouci zahájen filmový festival Jeden svět. Oficiální zahájení proběhlo v galerii U Mloka, kde následovala vernisáž výstavy fotografií z Korejské lidové republiky od otce a syna, Jana a Jana Zátorských. Od osmi večer pokračoval program v Jazz Tibet Clubu. Na pódiu se představila Karolína Kamberská.

Jeden svět byl zahájen v šest hodin večer. Když se galerie U Mloka naplnila návštěvníky, vzali si slovo organizátoři. Po stručném shrnutí festivalového programu byl na pořadu dne jeho první bod, vernisáž výstavy fotografií „Severní Korea uvádí“. Úvodní řeč k výstavě pronesl absolvent Univerzity Palackého, významný dokumentární fotograf Jindřich Štreit. Fotografie, které Zátorští pořídili za pět dní, zachycují současnou situaci a život v KLDR. Ze snímků vyznívá nízká životní úroveň v Koreji, kulturní odlišnost i atmosféra absolutní oddanosti autoritě, hlavě vlády Kim Čong-ilovi.

Program pokračoval v Jazz Tibet Clubu. Jeden svět připravil návštěvníkům koncert Karolíny Kamberské, bývalé členky dnes už zaniklého folkového dua Sestry Steinovy. Předskokanem byl Stefan Osciatka, český výtvarník, básník a hudebník. Stefan Osciatka se na pódiu objevil chvíli po osmé. Za doprovodu akustické kytary a kontrabasu přednesl publiku několik převážně lyrických, emotivních písní pohybujících se na hranici folku a rocku. Bohužel se mu za necelou hodinu, kdy byl na jevišti, nepodařilo publikum naladit na koncertní atmosféru a celé vystoupení tak rušilo švitoření v hledišti a hospodský šum. Opět se tak projevila stinná stránka vstupného zdarma vyvolávající pocit, že co nic nestojí, asi nebude moc dobré.

Karolíně Kamberské se přes svůj nevelký vzrůst podařilo hlaholící publikum z velké části umírnit. Atmosféra v sále tak přála jejímu jemnému hlasu a klidným poetickým písním. Neomezila se však pouze na ně. Přestože se profiluje jako folková zpěvačka, která si vystačí se svým hlasem a kytarou, zařadila do svého repertoáru i úderné a přímé skladby punkového ražení. Karolína v Olomouci zahrála především vlastní skladby, které složila po rozpadu Sester Steinových. V přídavcích však zavzpomínala i na toto období a sáhla po písních z minulého angažmá. Její vystoupení sklidilo značný úspěch, diváci ji přinutili vrátit se na pódium dvakrát.