Vyhledávání

Posezení s kávou mezi uměním plným sexuality

Možná jste zaregistrovali, že také na naši univerzitu dorazila putovní výstava Sexposed. Obzvláště pokud studujete na Lékařské fakultě, jelikož právě v její aule je od 23. října rozmístěna. Její téma se točí okolo lidské sexuality a tělesnosti, zvláště v souvislosti s otázkou HIV. Výstava se nachází hned vedle bufetu, takže kdyby vás všechno to umění příliš vyčerpalo, vždy se můžete usadit opodál a oddechnout si na chvíli třeba s šálkem kávy.

Když jsem na výstavu vyrazila, nebyla jsem si jistá, co od ní vlastně očekávat. Nejsem zrovna znalec umění a rozhodně postrádám schopnost najít za každou skvrnou na plátně skrytý význam. Proto jsem raději vyrazila rovnou na vernisáž, abych se o jednotlivých dílech mohla dozvědět něco víc. Ovšem i když jsem si nechala dostatečnou časovou rezervu, málem jsem zahájení nestihla. V prostorách Lékařské fakulty, kde jsem byla poprvé, se mi docela snadno podařilo zabloudit. Dalo by se říci, že celou výstavu jsem našla jen náhodou, vůbec nikde totiž nebyla jediná směrovka, kde se nachází.

Na první pohled jsem možná byla trochu zklamaná, jelikož jsem čekala trochu více děl. V tenkých skleněných vitrínách se jich zdálo být jen pět, když jsem nepočítala dvě sochy. Podařilo se mi totiž úplně přehlédnout hned několik obrazů, které byly rozmístěny na oknech nad stoly, kde mohli studenti posedět s jídlem a pitím z bufetu. Výstava byla skutečně šikovně nainstalována a velmi úspěšně se jí podařilo přizpůsobit se prostředí, jako by byla plánována přímo sem. Přitom Univerzita Palackého je již třetím místem, kde jste mohli tuto výstavu navštívit. Poprvé byla představena na 2. lékařské fakultě v Praze a poté se konala i v rámci festivalu Prague Pride.

Celá výstava byla zahájena velmi příjemně. Všem návštěvníkům bylo nabídnuto dle jejich volby bílé nebo růžové víno a podány základní informace o celém projektu Sexposed. „Pro projekt jsme hledali hlavně mladé umělce, absolventy vysokých škol. Chtěli jsme jim dát příležitost se prosadit,“ na veškeré otázky velmi ochotně odpovídala i jedna z organizátorek projektu Sexposed Eva Šmerdová. 

I když jsem se u každého z děl na chvíli zastavila, prohlédnout si všechny mi netrvalo příliš dlouho. Z některých prací sexualita čišela a ani laik nemohl pochybovat, co se autor snaží vyjádřit. Jindy jsem se naopak musela nad významem obrazu chvíli zamýšlet. Přestože ze všech děl šel cítit nádech překračování určitého tabu, nejsem si zcela jistá, zda bych dokázala téma celé výstavy odhalit, kdybych ho neznala předem. Podtext HIV jsem většinou hledala ne zcela úspěšně.

Výstavu bych shrnula jako velmi příjemný zážitek. Víno vám bohužel už asi nikdo nenabídne, ale kdybyste nevěděli, jak naložit s časem, rozhodně doporučuji se na Lékařské fakultě stavit. Koneckonců šanci máte až do 3. listopadu, kdy se přesune na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Fotografie: Anna Himmelová