Vyhledávání

Pomocná ruka na cestě k udržitelnosti. Studenti andragogiky vymysleli ekomapu

Udržitelnost se stává poslední dobou velmi často opakovaným tématem a cesty k ní se začínají odkrývat široké veřejnosti. Udržitelné alternativy, jako například bezobalové obchody či kvalitní secondhandy, již dávno nejsou pouze záležitostí velkoměst, někdy může být však obtížnější se v těchto podnicích zorientovat. S tímto problémem si poradili studenti magisterského studia andragogiky na Univerzitě Palackého, kteří se rozhodli podat obyvatelům města Olomouc pomocnou ruku, a tak vytvořili přehlednou a snadno dostupnou ekomapu.


 

 

Udržitelný nákup v Olomouci nebyl nikdy jednodušší. Osm studentů andragogiky pod vedením Víta Dočekala spojilo ruce a své nadšení pro udržitelnost, a přišli tak se skvělým řešením pro zájemce o šetrnější nakupování. „Myslíme si, že Olomouc je plná podniků s alternativami spotřebního zboží, a bylo tedy už potřebné vytvořit nějakou platformu, pomocí které by se zájemce zorientoval. Zároveň byl projekt ekomapy výstupem předmětu Projektové učení v andragogice,“ popisuje vznik prvotní myšlenky iniciativy její spoluautorka Lýdie Hájovská.

Aplikace zahrnuje bezobalové obchody, secondhandy, antikvariáty, ale i tržnice či prodejny lokálních potravin. Každý si tak přijde na své. „Udržitelnost je pro nás životním stylem, který nezatěžuje planetu víc, než je nutné, a nutí člověka přemýšlet nad obsahem vlastního nákupního košíku,“ uvádí k výběru podniků další autorka projektu Michaela Ryšková.

Mapa je již nyní dostupná všem zájemcům zcela zdarma prostřednictvím platformy Google Mapy. „Chtěli jsme použít platformu známou široké veřejnosti, aby byla skutečně dostupná zdarma a pro všechny. Cílovým uživatelem ekomapy tak může být kdokoliv,“ vysvětluje Hájovská. K mapě se mohou zájemci dostat jak pomocí webu, tak i prostřednictvím QR kódu. „Plánujeme do zapojených podniků distribuovat letáčky s QR kódy, které po naskenování chytrým telefonem přesměrují zákazníka přímo na mapu, a zobrazí se mu tak další možnost udržitelného nákupu,“ dodává Ryšková.

Mapa je dostupná pod tímto odkazem.

Zdroj fotografií: Unsplash, Michaela Ryšková

Dominika Kutheilová

Studentka Žurnalistiky na UP, ve volném čase aspirující fotografka, tatérka, poeta a milovnice tapírů.