Vyhledávání

DOBROVOLNICTVÍ: Exotické dobrovolnictví na domácí univerzitě

Po celý probíhající semestr jsem se s vámi dělila o tipy, jak vyjet do zahraničí jako dobrovolník. Tento článek bude ale opačný. Představím vám několik tipů, jak si přivolat trochu exotiky přímo domů. Dnes bude řeč o ESN UPOlomouc, neziskové studentské organizaci, jejíž práce spočívá na principu „student pomáhá jinému studentovi“.

ESN UP Olomouc je jedna z osmnácti českých sekcí ESN CZ, celým názvem International Exchange Erasmus Student Network Czech Republic. Avšak ESN je mezinárodní organizace, která působí ve 36 zemích na vysokoškolských institucích a funguje na dobrovolnické bázi.

Činnosti v olomoucké sekci začínají od pravidelných párty v Belmondu nebo v tzv. „patnáctkách“. Pokud nejste párty typ, můžete se účastnit Language Exchange, kde si můžete dobře popovídat v cizím jazyce nebo získat cenné kamarády ze všech koutů světa. České sekce se často setkávají a pořádají se mezisekční výlety do různých koutů naší republiky. Také pořádají vzdělávací a inkluzivní akce, v rámci kterých chodí studenti ze zahraničí do českých škol a školek, aby strávili nějaký čas s českými žáky a poznali více naší kultury.

Ale nejde jen o pravidelné akce připravované pro zahraniční studenty, ale také o PR, které má za úkol olomouckou sekci co nejvíce zviditelnit, skupinové teambuildingy a akce na mezinárodní úrovni pořádané pro členy ESN CZ. A přesně v tuto chvíli přicházejí na řadu dobrovolníci neboli členové ESN UP Olomouc. Zajišťují výše zmíněné akce, učí se novým dovednostem, navazují mezinárodní přátelství, rozvíjí své komunikační schopnosti a celkově posilují své „soft skills“.

„Člověk přichází do styku s hromadou nových lidí z celého světa a stává se otevřenějším. Ale pozná i mnoho zdejších studentů, takže si může vytvořit nové kamarády i tady v Olomouci. V ESN se člověk může ledasčemu přiučit. Jak vystupovat před lidmi nebo se může přivzdělat na různých vzdělávacích akcích vedených ESN CZ, láká Tereza Waloszková, HR manager.

Avšak největší dobrovolnickou akcí a největší příležitostí, jak proniknout do cizí kultury, je tzv. buddy system. Jde o to, že si zvolíte svého zahraničního studenta, kterému po příjezdu do ČR ukážete jeho fakultu, koleje, nejbližší obchod a kvalitní hospodu. Kdykoliv by něco potřeboval, jako např. doprovod do nemocnice, obchodu nebo jen společnost při dlouhém dni, může vám napsat a vy byste mu měli ochotně vyjít vstříc. „V průběhu zařizování se člověk často dozvídá i kulturní rozdíly typu, jak to u nás funguje jinak,“ dodává Kristýna Janská, buddy coordinator ESN UP Olomouc.

Pokud vás práce této organizace zaujala, nebojte se podívat na jejich stránky a ozvat se jim!

 

Fotky: Pixabay.com, ESN UP Olomouc

Nikola Havránková

Nová studentka dramaterapie a zároveň budoucí učitelka českého jazyka, která je ve volném čase zapálenou dobrovolnicí, milovnicí aperolu, knih a surikat.