Vyhledávání

POZVÁNKA: Cornevillské zvonky se po sto letech znovu rozezní

Po sto letech se na prkna Moravského divadla Olomouc vrací klasická francouzská opereta Cornevillské zvonky. Pro Čechy víceméně neznámé, ale ve světě velmi proslavené dílo Roberta Planquetta má svoji premiéru v pátek 21. února v 19 hodin.


Sto let od vzniku stálé české divadelní scény v Olomouci budou moct diváci zhlédnout teprve druhou inscenaci Cornevillských zvonků. První provedení operety proběhlo v roce 1920. „Tuto operetu jsem neznal, ale pamětníci mi o ní říkali, prý na dílo rády vzpomínaly jejich babičky,“ uvedl Miloslav Oswald, umělecký šéf opery a operety Moravského divadla. Uvedení Zvonků zahájí oslavy stoletého výročí olomouckého divadla.

Režie se chopil Lubor Cukr, který se s žánrem operety profesně setkal vůbec poprvé. „Když mi někdo nabídne režii neznámého titulu, vždy to vezmu jako výzvu, která přináší nové zkušenosti a obohacuje mě,“ říká Cukr. V hlavní roli Henriho, markýze z Cornevillu, se představí Martin Štolba a Milan Vlček. Roli schovanky Serpoletty ztvární Barbora Řeřichová a Lucie Kordová. Pro Řeřichovou, která je novou posilou olomouckého souboru, je opereta nezvyklým žánrem ale inscenace ji baví. „Nacházím zde nové způsoby vyjádření a uchopení role, protože tady jsem, vzhledem k mluveným dialogům, i trochu činoherečkou,“ popisuje Řeřichová.

Pro české diváky nejsou Cornevillské zvonky příliš známé. Sami tvůrci nové inscenace na tiskové konferenci uvedli, že se jedná o jejich první setkání s tímto dílem. Ve světě se ovšem Zvonky těšily veliké oblibě již v době svého vzniku v roce 1877. V Paříži po premiéře zazněly árie v dalších 400 reprízách. Úspěchu se dočkaly také na Broadwayi, londýnském West Endu a dokonce i v Brazílii.

Foto: mdol.cz

Lea Gentric

Studentka Žurnalistiky a Mezinárodních vztahů na UP. Jestli máte psa, tak určitě budeme kamarádi.