Po sto letech se na prkna Moravského divadla Olomouc vrací klasická francouzská opereta Cornevillské zvonky. Pro Čechy víceméně neznámé, ale ve světě velmi proslavené dílo Roberta Planquetta má svoji premiéru v pátek 21. února v 19 hodin.
Sto let od vzniku stálé české divadelní scény v Olomouci budou moct diváci zhlédnout teprve druhou inscenaci Cornevillských zvonků. První provedení operety proběhlo v roce 1920. „Tuto operetu jsem neznal, ale pamětníci mi o ní říkali, prý na dílo rády vzpomínaly jejich babičky,“ uvedl Miloslav Oswald, umělecký šéf opery a operety Moravského divadla. Uvedení Zvonků zahájí oslavy stoletého výročí olomouckého divadla.
Režie se chopil Lubor Cukr, který se s žánrem operety profesně setkal vůbec poprvé. „Když mi někdo nabídne režii neznámého titulu, vždy to vezmu jako výzvu, která přináší nové zkušenosti a obohacuje mě,“ říká Cukr. V hlavní roli Henriho, markýze z Cornevillu, se představí Martin Štolba a Milan Vlček. Roli schovanky Serpoletty ztvární Barbora Řeřichová a Lucie Kordová. Pro Řeřichovou, která je novou posilou olomouckého souboru, je opereta nezvyklým žánrem ale inscenace ji baví. „Nacházím zde nové způsoby vyjádření a uchopení role, protože tady jsem, vzhledem k mluveným dialogům, i trochu činoherečkou,“ popisuje Řeřichová.
Pro české diváky nejsou Cornevillské zvonky příliš známé. Sami tvůrci nové inscenace na tiskové konferenci uvedli, že se jedná o jejich první setkání s tímto dílem. Ve světě se ovšem Zvonky těšily veliké oblibě již v době svého vzniku v roce 1877. V Paříži po premiéře zazněly árie v dalších 400 reprízách. Úspěchu se dočkaly také na Broadwayi, londýnském West Endu a dokonce i v Brazílii.
Foto: mdol.cz