Vyhledávání

Až naprší a uschne! Letošní ročník Jednoho světa se zaměří na klimatickou změnu

Vyschlé řeky, prázdné rybníky, rezavé louky a vyprahlá pole. Problémy se suchem jsou v současnosti aktuální jako snad nikdy předtím. Nacházíme se v pokročilé krizi, kterou musíme začít okamžitě řešit. Právě na to upozorní letošní 21. ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který se environmentálním otázkám věnuje dlouhodobě.


Zahájení festivalu se letos opět ujme Praha, kde je první projekce naplánována na 5. března. Poté se přidá dalších 36 měst po celé republice. Olomouc se projektu zhostí v týdnu od 16. března, kdy proběhne zahájení v kině Metropol. Diváci se navíc po každém filmu mohou těšit na diskusi se zajímavými hosty a často i na další doprovodný program, který bude s tématem úzce souviset.

„Promítáním filmů (nejen) o klimatické krizi chceme ukázat globální rozměr celého problému a zaměřit se především na jeho dopady na lokální úrovni. Na problém nechceme jen upozorňovat, ale i hledat jeho řešení a inspirovat ke konkrétní akci ve všech 37 městech, kde festival probíhá. Zkrátka nechceme dál čekat, až naprší a uschne,“ uvádí ředitel Jednoho světa Ondřej Kamenický v oficiální tiskové zprávě.

Současné ekologické problémy divákům přiblíží například film Město plné smogu, který popisuje těžký život ve vnitrozemském čínském velkoměstě Langfang optikou místních. Snímky ukazují, že problémy se znečištěním neznají hranice a jsou věcí globální. Některé z nich zdokumentují místa, která bychom nemuseli vůbec čekat. Filmy diváky přenesou například do Kanady nebo do Finska a i zde upozorní na současnou neudržitelnou situaci. Kanadský snímek V té vodě něco je ukáže neohleduplnost velkých firem vůči životnímu prostředí. Nahlédnutí do Kanady zprostředkuje i dokument Svébytná půda, v němž hlavní roli ztvárňuje místní okouzlující příroda.

Stranou nezůstanou ani otázky lidskoprávní – proto dojde i na Hongkong, do jehož problematiky se budou moci posluchači ponořit hlouběji. Tamní aktivista Amon Yiu Yeuk-wa navštíví v březnu Prahu a seznámí zájemce se svými osobními zážitky z neklidného velkoměsta.

Logem letošního ročníku je na první pohled velmi podivné zvíře – jelen, který se kvůli oteplování postupně mění na velblouda, zvíře ze suché saharské výhně. Pořadatelé tak varují, že podobné změny nastanou i s naší krajinou, pokud se nic nezmění.

V ekologickém duchu se nese i příprava letošního ročníku. Informace o festivalu jsou šířeny primárně online, a pokud už se tiskne, používá se výhradně recyklovaný papír. Logistika a přeprava hostů bude pokud možno zajištěna veřejnou a ekologickou dopravou. „Na hosty budou na letišti čekat naši průvodci, kteří je doprovodí městskou dopravou až do hotelu nebo diváckého centra Langhans,“ říká v tiskové zprávě vedoucí guest servisu Jednoho světa Sabina Solničková.

Festival se také snaží být přístupný pro všechny handicapované. Bezbariérový přístup se stal samozřejmostí už v minulých letech a letos mají pořadatelé v úmyslu vyjít vstříc i nedoslýchavým a neslyšícím. Některé snímky budou navíc přizpůsobeny i pro slabozraké. „Nezaměřujeme se pouze na určitou skupinu osob s postižením, jako to dělá mnoho jiných kulturních akcí, ale chceme skrze naše opatření zpřístupnit festivalový zážitek co nejširšímu spektru diváků,“ tvrdí metodička přístupnosti Mariana Chytilová.

Více informací o festivalu naleznete na stránách https://www.jedensvet.cz/2020/olomouc

foto: Jeden svět

Lukáš Kuřík

Výplňový text, než si autor doplní info.