Vyhledávání

AFO 2019: Známe program festivalu! Čím nás letos překvapí?

V tištěném čísle Heleny v krabici jsme vám během února lehce nastínili, na co se zaměří 54. ročník populárního festivalu Academia Film Olomouc. Ten nám již za týden propukne se vší parádou a vzhledem k tomu, že pořadatelé zveřejnili před pár dny kompletní program spolu se jmény hostů, přinášíme vám několik tipů z letošní bohaté nabídky. Podívejte se spolu s námi, jaké poklady si pro nás hvězdný tým připravil. Máte se na co těšit!


Zdroj: Nikol Láryšová

Rok 2019 je rokem výročí, a i na tento fakt festival pamatoval. Jednu hlavní sekci věnoval oslavě připomenutí prvního přistání na Měsíci. „Pocta misi Apollo 11, která letos slaví 50. výročí, pořád však o přistání kolují konspirační teorie a mýty, které se snažíme vyvrátit.“ popisuje sekci její dramaturgyně Lucie Zelená na oficiálních stránkách festivalu. Kromě zásadních filmů jako je Pro celé lidstvo či První muž, přinese i inspirativní povídání s Vladimírem Remkem, prvním evropským kosmonautem. V kině Metropol jej vyzpovídá ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek ve čtvrtek 25. dubna od 18 hodin. 

Zleva Vladimír Remek spolu s Alexejem Gubarevem, zdroj: ČTK

V sobotu 27. dubna bude následovat dlouho očekávaná beseda evolučního biologa Richarda Dawkinse nesoucí název S Darwinem proti božím bludům. Dawkins už sice do zahraničí přednášet nejezdí, ale pro české publikum udělá výjimku a připraví zcela novou přednášku. Do Olomouce se totiž vrací po čtyřech letech a dle jeho slov se pro něj stala velmi speciálním místem. V kině Metropol na vás bude čekat od 13 hodin. 

Richard Dawkins, zdroj: Edge.org

Kvůli intenzivní práci na novém projektu byl nucen zrušit svou účast tvůrce televizního pořadu Vikingové Michael Hirst. Nemusíte však zoufat, u Vikingů přesto zůstaneme. Einar Selvik, který stojí za seriálovou hudbou připraví přednášku spolu s koncertním vystoupením. Jeho podmanivá hudba vychází z hluboké znalosti severského folklóru. Umělce můžete podpořit od 21 hodin v kapli Božího těla na Konviktu. Kromě Selvika bude hovořit o vzkříšení severského náboženství americký odborník na ságy a severské mýty Joshua Rood. Zastavte se 25. dubna v divadelním sále na Konviktu, přednáška odstartuje v 19 hodin. 

Einar Selvik, zdroj: Metallum.cz

V rámci sekce zabývající se propagandou přivítáme Danielu Drtinovou, moderátorku publicistického videokanálu DVTV, která společně se svými hosty bude debatovat nad otázkami manipulace, lži a dezinformací, s nimiž se setkáváme dnes a denně, u nás i ve světě. Její živé vystoupení si nenechte ujít ve středu 24. dubna od 19 hodin v kině Metropol. Za vaši pozornost ovšem stojí i přednáška výzkumníka mýtů Pavla Gončarova a online uskupení Clusterduck. Ústředním bodem setkání bude rozprava nad zábavnými obrázky na sociálních sítích, známými jako tzv. memy. Podle některých se totiž nejedná jen o nevinnou zábavu, ale naopak představují jeden z největších nástrojů, jak účinně ovlivnit velkou masu lidí. Pokud máte volný víkend a nevíte co s časem navíc, stavte se v sobotu 27. dubna do Vlastivědného muzea. Diskuze začíná od 16 hodin. 

Daniela Drtinová, zdroj: Economia

Jedním z každoročních největších lákadel je mimo jiné velmi stylový a neotřelý merch, který nabízí limitovaná trika, ponožky, plátěné tašky či drobnosti jako jsou placky, podtácky, tužky nebo láhve v tematických barvách festivalu. Veškerý sortiment si můžete zakoupit v hlavním festivalovém centru na Konviktu, a to konkrétně v místnosti Carolina, ve které se vyzvedávají akreditace. Pořadatelé vám budou k dispozici každý den programu od 9 hodin do 21 hodin, s výjimkou neděle, kdy bude místnost otevřena pouze do 17 hodin.

AFO merch 2019, zdroj: Monika Simonová

Kompletní program festivalu AFO naleznete zde. Akreditace jsou pro všechny návštěvníky zcela zdarma po celou dobu konání. Pokud si však budete chtít užít hudební program na celý týden v podobě MUSIC PASS, připravte si částku 390,- Kč. Symbolickou částkou je také zpoplatněna přednáška Richarda Dawkinse, jejíž výtěžek půjde na Richard Dawkins Foundation for Reason and Science. Výši vstupného na živou show DVTV si určují organizátoři sami. 

Přejeme vám, ať si vychutnáte festival plnými doušky, Helena u toho bude s vámi! 

Simona Šustková

Směj se mým historkám, pij se mnou pivo, neraň mé ego a přetrp mé žvásty o astrologii. Získáš skvělou narcistickou kamarádku s bláznivými nápady a občasnými blond chvilkami.