Vyhledávání

Zcestovalí medikové přednášeli svým kolegům

Zkušení medici se ve čtvrtek 23. října sešli v malém sále Teoretických ústavů, aby se podělili o svou zkušenost ze zahraničních stáží se svými mladšími kolegy. Přednáška probíhala pod záštitou organizace IFMSA, která většinu stáží pro mediky zajišťovala. Každý ze zcestovalých studentů si připravil poutavou prezentaci a o zážitky nebyla nouze. Vtipná vyprávění doplněná fotografiemi zlákala nejednoho studenta, aby začal o výjezdu do zahraničí minimálně přemýšlet.

 mladimedikove

Přestože všechny zážitky veselé nebyly, brali medikové své výpravy jako ohromnou zkušenost. Hovořili o tom, jak vypadá zdravotnictví například v Egyptě, na Slovinsku nebo ve Finsku i jinde. Například na Taiwanu, kam vyrazily Andrea Bednářová s Alenou Krušinovou, jsou v posledních letech nejoblíbenější plastiky nosu „na evropský způsob“. Místní ženy byly nadšené z nosů českých studentek tak moc, že jednu z nich chtěli použít jako vzor pro svou operaci. Deštivé počasí a vášeň místních obyvatel pro motorky zajistily, že se studentky na chirurgickém sále nenudily ani minutu. A když trochu odbočily ze zdravotnictví do místní kuchyně, mohly si večer po náročném dni dopřát třeba pivo se zmrzlinou.

 

Někteří studenti se na vlastní kůži přesvědčili o rozdílu mezi teorií a tím, jak v některých zemích vypadá nemocniční péče v reálu. Kromě zdravotnictví a praxe ve svém oboru, stihli „účastníci zájezdu“ poznat i charakter místního obyvatelstva. Podle vyprávění je lidé v každé zemi ochotně vítali a alespoň částečně je nechali nahlédnout do svých životů.

 

Všichni přednášející se shodli na tom, že stáž pro ně byla tou nejlepší volbou. „Pokud máte možnost zahraniční stáže ve svém oboru, neváhejte ani minutu a vyražte,“ vzkázali medikové i ostatním studentům.

autor: Eva Pětvalská

foto: účastníci akce