Vyhledávání

Science Café se tentokrát vypravilo do hlubin oceánů

Jako v průzkumné ponorce – tak si mohli připadat studenti při posledním Science Café v úterý 29. října. V suterénních prostorách kavárny Mezi Světy vystoupil oceánolog Zdeněk Kukal. Tématem další přednášky pod záštitou projektu PopUP byly tedy oceány a vše kolem nich.

Ačkoli může většině lidí ona obrovská masa vody připadat nudná, pan Kukal dokázal během necelé hodiny a půl přesvědčit posluchače o opaku. Bývalý ředitel České geologické služby snil o dobrodružství na moři už odmalička, ale od námořnické kariéry musel upustit kvůli zrakové vadě. „Asi v tercii na gymnáziu jsem začal nosit brýle. No copak jste už někde viděli brýlatýho námořníka? Tak jsem to teda vzal teoreticky.“ Během přednášky však zmínil několik ze svých výzkumných expedic a podle všeho lze soudit, že i nějaké to dobrodružství si za svou profesi užil. Místo ukazovátka používal Kukal deštník, se kterým nadšeně mířil na neuvěřitelné oceánské příkopy i na nekonečné a nesmírně nudné roviny. Ve výzkumu vychvaloval především Novozélanďany a Australany, ale vyzdvihl také úspěchy českých vědců.

Přednáška byla nejen zajímavá, ale zároveň praktická, protože se Kukal rozpovídal i o pohybech moře a přiblížil návod jak se bezpečně koupat. Posluchači se například dozvěděli co dělat, pokud je během dovádění ve vlnách nějaká silnější strhne. „V takové míchačce sebou neplácejte, nejdůležitější je skrčit se do klubíčka!“ vysvětlil oceánolog. Největším nebezpečím je podle něj zpětný proud, který odnáší plavce od pobřeží. V takovém případě nesmí člověk zpanikařit a snažit se plavat proti proudu, ale rovnoběžně s pobřežní linií.  

Oceány jsou plné záhad a došlo tedy i na Atlantidu nebo Bermudský trojúhelník. Na oceánském dnu vědci nezřídka nacházejí nejrůznější ruiny. Že by ale šlo  o Platónovu Atlantidu není  pravděpodobné. „A o Bermudském trojúhelníku už se úplně stydím mluvit. Nemizí zde o nic víc lodí a letadel než kdekoli jinde.“ Stejně tak se nepotvrdila ani teorie deváté vlny. Tohoto tématu ale Kukal využil alespoň k recitaci Deváté vlny Viktora Dyka, čímž udělal příjemnou tečku za celou přednáškou.

Akce tradičně přilákala mnoho posluchačů.„Na Science Café se snažím chodit každý měsíc, vždy se setkám s velmi zajímavými lidmi. Líbí se mi, že projekt má zábavnou formu, že nesedíme v nějakém velkém přednáškovém sále a hosté se nebojí vtipkovat,“ prozradila studentka botaniky Jitka Křenová, která si přišla povídání o mořích poslechnout.