Vyhledávání

Začíná festival MusicOlomouc

Včerejší dvojicí koncertů odstartoval 9. ročník mezinárodního festivalu soudobé vážné hudby MusicOlomouc. Ten posluchačům v následujících dvou týdnech představí hudbu, která v Olomouci jen tak ke slyšení není.

Koncert kompletního klavírního díla francouzského spektralisty Tristana Muraila v interpretaci výjimečného klavíristy Mikiho Skuty a nebo premiéra nové kompozice skladatele Františka Chaloupky v podání špičkového německého kytarového kvarteta Aleph. Tak začal 2. října v areálu Uměleckého centra UP (Konvikt) další ročník festivalu MusicOlomouc, pořádaný tamní katedrou muzikologie. Ten v následujících dnech nabídne ještě čtyři koncerty moderní vážné hudby.

Zmiňovaný Chaloupkův kytarový kvartet není jediná skladba, která na festivalu zazní ve světové premiéře. Nových skladeb je celkem pět a některé z nich vznikaly přímo pro olomoucký festival. Například součástí úterního vystoupení netradičního drážďanského vokálního souboru Auditivvokal byla také skladba hláskoPelní a špitoCudní festivalového ředitele a dramaturga Marka Keprta.

MusicOlomouc2

Letošní ročník chce v jednotlivých bodech programu představit zajímavé nástrojové kombinace. Švýcarské Two New Duo tak 8. října představí skladby pro violoncello a trombón, v instrumentáři olomouckého ansámblu Lichtzwang se zase setkávají tak nesourodé nástroje jako cimbál, trubka a těremin.

Největším lákadlem je v tomto ohledu bezesporu Airmachine 2, originální hudební nástroj skladatele Ondřeje Adámka, který bude v Čechách ke slyšení úplně poprvé. Vlastně nejen ke slyšení, Airmachine 2 pracuje se vzduchem a jeho prostřednictvím nejenže vydává zvuky, ale například také nafukuje rozličné předměty a slibuje tak také silný vizuální zážitek. Představení tohoto nástroje za doprovodu renomovaného souboru Prague Modern proběhne v neděli 15. října a bude se jednat o zakončení festivalu.

Petr Šrajer

Student muzikologie a žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Fanatický posluchač české a slovenské alternativní hudby, amerického Motownu, německého industrialu a Erika Satieho. Jo a taky ex-šéfredaktor Heleny v krabici.