Vyhledávání

ZA HRANICE: Až budou normální podmínky, vrátím se, slibuje Kanaďanka Victoria Peter

V osmém díle seriálu ZA HRANICE ujedeme několik tisíc kilometrů a přeplaveme Atlantický oceán. Promluvím si totiž s Kanaďankou Victorií Peter, studentkou programu Erasmus+, která si přijela rozšířit obzory v geografii na Přírodovědeckou fakultu. Je česká pivní kultura podobná té kanadské? A chtěla by se do Česka vrátit?

Co tě vedlo k tomu jít studovat do Olomouce?

Pracovala jsem a částečně studovala. Chtěla jsem někam vycestovat, a protože jedna moje známá je z Česka a studovala v Olomouci, volba byla jasná. Navíc má naše univerzita s Univerzitou Palackého partnerskou smlouvu přes program Erasmus.

Slyšela jsi o České republice nějak výrazněji už předtím?

Byla jsem v Evropě několikrát na dovolené, ale přímo v Česku nikdy. Myslím si, že pojem Česká republika je v Kanadě známý, i když by někteří asi pořád použili pojem Československo. A určitě jsou u nás Češi populární díky hokeji a NHL, Jágr je legenda.

Všimla sis nějakých rozdílů v mentalitě?

Kanaďané jsou podle mě víc přátelští… Tím nemyslím, že by Češi nebyli přátelští, ale je těžší se s nimi spřátelit, zabere víc času navázat nějaké mezilidské spojení.

Zažila jsi kulturní šok, když jsi přijela?

Jsem zběhlá v cestování, navíc jsem si dopředu hledala, na co se připravit, takže mě nic nepřekvapilo. Každé místo na světě je jiné, ale to k tomu patří a tak to má být.

Jak bys srovnala tvou univerzitu s Univerzitou Palackého?

Rozdíl je určitě ve zkouškách a ve struktuře vyučování. Tady je poměrně hodně různých testů a úkolů, zatímco u nás se dává větší důraz na závěrečné ukončení předmětu. Nakonec jsem tady nedokázala ukončit některé předměty, protože jsme v nich měli absolvovat kurzy ve Slovinsku a ještě v další zemi, což kvůli situaci nakonec nebylo možné.

Stihla jsi před karanténou cestovat? Cestuješ po Česku? A kde všude jsi byla a kam chceš jet?

No, trochu jsem cestovala. Navštívila jsem Brno, Kutnou Horu a několikrát Prahu. V okolních zemích jsem byla v Bratislavě a v Krakově.

Byla jsi tam s ESN Olomouc?

Nebyla. Vím, že také pořádají výlety, ale časově se mi to krylo s jinými akcemi.

Zažila jsi pobytu problémy během tvého pobytu?

Trochu mi dělalo problémy to, že jsem se s některými lidmi nedokázala domluvit. Ráda bych se naučila česky, ale je to velmi těžký jazyk. A pak nás testovali na koronavirus a já byla bohužel pozitivní. Ale neměla jsem žádné příznaky, jenom jsem nemohla 30 dní mimo budovu.

Nebylo na tebe v Česku moc chladno? Jak bys srovnala počasí u nás a v Kanadě?

Jsem od Vancouveru, ze západní části Kanady, takže počasí je tady docela podobné. Protože jsme blízko oceánu, tak je u nás o hodně deštivější počasí.

Jaký máš pohled na českou pivní kulturu?

Miluju pivo! A je úžasné, že je tady tak levné, alespoň v porovnání s Kanadou. V mé části Kanady je zase tuna mikropivovarů a minipivovarů, craftbeer je u nás pojem. Lidé tam taky milují pivo.

Chceš se do ČR někdy vrátit?

Do Česka bych se určitě chtěla vrátit, v Olomouci se mi líbí. Rozhodně bych tohle všechno ale chtěla zažít až bude po pandemii, to je taková negativní tečka na závěr mého pobytu. Bylo však složité obstarat si vízum, protože pokud chci v Schengenu zůstat déle než 3 měsíce, tak ho potřebuji. Kolem obstarávání bylo papírování, otisky prstů, musela jsem mít všechno v pořádku a pak poslat pas na české velvyslanectví v Ottawě.

Doporučila bys Erasmus a cestu do ČR dalším studentům?

Jo, rozhodně! Někteří spolužáci se mě už vyptávali, jaké jsou mé zkušenosti a všem jsem tohle doporučila, je to skvělá příležitost.

Poslední a aktuální otázka. Jak se vlastně liší pandemická situace u nás a v Kanadě?

V Česku je povinnost nosit roušky, tohle v Kanadě není. Navíc jsou lidé velmi ohleduplní a dodržují tohle pravidlo. Nedávno jsem volala domů rodině a v Kanadě je zase povinná domácí karanténa, jenom jednou za čas můžeš jít třeba do obchodu, rodina už z toho je poměrně otrávená. Je ale skvělé, že stát podporuje podnikání různými příspěvky, takže by tahle situace neměla mít velké ekonomické důsledky. Ale to ukáže až čas.

zdroj fotografií: archiv Victorie Peter

Jaroslav Synčák

Student ruštiny na FF v Olomouci, absolvent programu Erasmus+ na Durham University ve Velké Británii. Mezinárodní vztahy, Erasmus a fotbal - to je moje.