Vyhledávání

RECENZE: Máte často brouky v hlavě? Kniha o nechtěných myšlenkách

Brouci v hlavě ve formě zaseknutých vtíravých myšlenek mohou způsobit mnoho nechtěných pocitů a strachů. Zejména pokud se zavrtají v naší mysli. Vracejí se stále naléhavěji a dohánějí člověka k šílenství. Je však způsob, jak tento zdánlivě začarovaný kruh prolomit. Sally Winston a Martin Seif ve své knize Brouci v hlavě – Jak se zbavit vtíravých myšlenek popisují celý koloběh myšlenkových procesů a jak je možné s ním zacházet.


Hned na úvod je dobré říct, že myšlenky má každý, to víme. Ukázalo se, že myšlenky nepříjemné, násilnické, (sebe)destruktivní nebo jinak nepřípustné prožívá kdekdo. Co kdybych skočila pod jedoucí tramvaj? Mohla bych toho pána shodit ze schodů… a tak dále. Někdy je snadné nevěnovat těmto rušivým „hlasům“ žádnou pozornost a jednoduše pokračovat v nějaké činnosti. Jindy nás ale znepokojivá myšlenka vede k dalšímu přemýšlení. Proč mě napadlo něco takového, co to o mně vypovídá? Jsem špatný člověk? A právě takto se připravuje živná půda strachu z vlastních myšlenek, které jsou nepříjemné a vracejí se. Svépomoc á la „prostě na to nemysli“ v tomto případě zkrátka nefunguje. Podle výzkumů a mnohaleté praxe Sally Winston a Martina Seifa je zejména boj s nechtěnými myšlenkami kontraproduktivní. „Místo bojování s problémem se můžete pokusit vědomě a záměrně vydat do nejistoty a tísně. Když před svými myšlenkami necouváte, ztratí svou moc,“ radí ve své knize.

Kromě popisu různých typů vtíravých myšlenek mě na knize zaujalo také poukázání na několik obecných myšlenkových mýtů, mezi něž patří například tvrzení, že své myšlenky máme pod kontrolou (z velké části nemáme), že naše myšlenky vypovídají o našem skrytém já, že nevědomí může ovlivňovat naše činy nebo že opakující se myšlenky jsou důležité. Velice rozšířený je také mýtus myšlenkové přitažlivosti, který předpokládá, že myšlením na určitou věc nebo událost se zvýší pravděpodobnost jejího výskytu v reálném světě. Psychologové tomuto jevu říkají fúze myšlení a jednání nebo také magické myšlení. Ano, i mně se občas stane, že na nákupu v supermaketu potkám přesně toho spolužáka, na kterého jsem v tu chvíli myslela, ale v drtivé většině případů to tak není. Ovšem ty chvíle, kdy se nám to, na co myslíme, vyplní, nám opravdu mohou připadat „magické", a proto si je pamatujeme a přikládáme jim význam.

Podobně jsou v knize za pomoci barvitých přirovnání rozebrány i další mýty. Jejich popis mi pomohl uvědomit si, že myšlenky jsou opravdu jen myšlenkami, jež často tvoří nepřehledný nebo neurčitý proud, ze kterého občas mimoděk vyskočí nějaký ten „znepokojivý brouk".

Celá kniha je napsaná jako praktická příručka. Autoři využívají pro ilustraci myšlenkových pochodů tři osoby vnitřního rozhovoru: Hlas plný obav, Falešnou útěchu a Moudrou mysl. Pomocí této alegorie je přiblíženo, jakým způsobem pracuje náš mozek. Moudrá mysl se sice neozývá často, ale je to právě ona, kdo nám pomáhá vystoupit z bludného kruhu nechtěného přemítání nad některými věcmi. V závěru je v knize ještě vysvětleno několik způsobů, jak lze trénovat myšlení, aby se jen tak nechytilo do sítě vtíravých myšlenek.

Nebojte se vydat na průzkum vlastní mysli!

Kniha vyšla v nakladatelství Portál.

Štěpánka Némethová

Studentka s hlavou v oblacích a nohama na zemi. Když neví co říct - usmívá se.