Vyhledávání

RECENZE: Íránský rave


Dokumentární film z roku 2016 s názvem Íránský rave natočila německá režisérka Susanne Regina Meures. Jedná se o cestu dvou íránských DJs, kteří hrají hudební styl rave. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by tím neporušovali přísný zákon.


Snímek je celý natočen na skryté kamery a mobilní telefony, protože hudební styl rave je v Íránu zakázaný. Pouze za jeho poslech vás mohou zavřít do vězení, a to v tom lepším případě. Na to reagují dva hlavní hrdinové, kteří se ani přes zákaz nebojí jít proti proudu.

V momentě, kdy dvojice DJs, Anúš a Araš, dostane pozvánku na mezinárodní švýcarský festival, se divák začíná těšit, až obdrží vízum a odletí ze země. Oni při vyčkávání na schválení uvažují nad tím, zda emigrovat. V této fázi dokumentu začne ono čekání.

V celém filmu chybí takové situace, u kterých se člověk nadchne a je nucen přemýšlet nad tím, co se bude dít dál. Gradaci bych viděla ve zmiňovaném festivalu plném hudby, bohužel ani na tomto místě nebyl využit potenciál. Ale na druhou stranu zde bylo krásně zobrazeno, jak si Araš s Anúšem užívají svoje vystoupení, bez hrozícího vězení.

Přestože snímek docela objektivně seznamuje se situací v Íránu a zavede nás i do míst, kam se normální turista nedostane (Ministerstvo kultury, tajné tiskárny, pošta), má to jedno velké "ale". Tyto scény děj nijak významně neposouvají. Celou hodinu a půl, co sedíte před plátnem, čekáte, kdy film bude nějakým způsobem gradovat.

Nejvíce znepokojující část je, kdy oba DJs sedí v taxíku na letiště při cestě domů. V záběru vidíte buď tmu, nebo jenom jejich hlavy. Scéna znázorňuje zdlouhavé a nelehké rozhodování, zda emigrovat, nebo se vrátit do Íránu, jsou zde ale až zbytečně dlouhá hluchá místa.

Režisérka vykresluje tamní život jako pomalý, kde se nic neděje. Přestože je to dokument, čekala jsem více akce. I když život není jako klasický akční film. Co se mi opravdu líbilo, byla kvalita filmu, i přes to, že tvůrkyně neměla k dispozici tolik techniky jako klasický filmový štáb.

Zdroj fotografií: www.promítejity.cz

Anna Havlová

Milovnice hudby a dobrého jídla. Hrdá na to, odkud pochází.