Vyhledávání

Pryč!!!

Na každého jde jaro jinak. Někdo se vodí v parčíku za ručičky a někdo z toho má deprese. Někdo se snaží bojovat proti všemu, někdo jen potřebuje čas na vyčištění hlavy. Někdo si na sebe nabere spoustu práce, aby nemusel přemýšlet nad svým (zpackaným) životem. Někdo potřebuje odjet a s nikým se pár dní nevidět, srovnat si všechno v hlavě. Někdo (například já) řve po všech okolo a pořád se hádá. I kvůli blbostem.

Většinou se považujete za naprosto nekonfliktní typ, vždyť jde všechno vyřešit i jinak než hádkou. Ale poslední dobou je to jinak. Začala bych tím, že kvůli práci a jiným neustálým povinnostem se moc nedostanete domů k rodičům. A pak to dopadnete jako já. Od Vánoc jsem byla doma dvakrát, pokaždé tak na dva dny – vyprat, vyžehlit, užít si domácí stravu, navštívit babičku a zase rychle do Olomouce! I když domácí atmosféra není příliš dokonalá, vždy to pro mě bylo takové vypuštění od všech věcí a lidí v Olomouci. Člověk potřebuje čas od času změnit prostředí. A po třech měsících ve stejném městě, na stejné škole, ve stejných barech a klubech, u stejných památek nebo ve stejných obchodech potkáváte pořád stejné lidi. Připomíná vám to něco?

Nechci to nazývat ponorkovou nemocí jako takovou. Pro mě je to období jarní krize. Období, kdy si po semestru a zkouškovém potřebujete odpočinout, ale nejde to. Nemůžete vidět své přátele, protože vás na nich štve každá maličkost, takže se jim raději vyhýbáte. Když se vás na něco zeptají, vyjedete po nich. Cokoliv řeknou, vás buď vytáčí do vrtule, nebo na to koukáte jak komiksová postavička s výrazem WTF??? v očích. Štve vás všechno okolo, nejraději byste šli někam do lesa a řvali. Nejraději byste si vzali boxovací pytel a mlátili do něj, dokud byste neodpadli. Potřebujete se vybít, vyřvat, vydechnout, odpočívat.

V tuhle dobu vás vytočí každá maličkost, nad kterou byste mávli rukou. Třeba když někdo naprosto nekompetentní zkritizuje vaši práci. Normálně si pomyslíte nějakou nadávku (výběr nechám na vás), ale v tomto období budete lítat po pokoji, krev se ve vás bude vařit a dostanete ze sebe tolik nadávek, kolik jen jste schopni. Pak padnete vyčerpáním na postel. Když do vás rýpne kamarád, kterému byste to normálně s chutí vrátili a pak se nad tím společně zasmáli, vyletíte jak čertík z krabičky.

Těžko říct, zda je to jarem, špatnou karmou, špatným biorytmem nebo čímkoliv. Já osobně tohle období zažívám právě v tuto roční dobu. Mám pouze jedu radu, jak na to. Zalezte si někam, kde nebudou lidi, na palouček v lese, doprostřed pole a křičte! Vychrlte ze sebe, všechno, co vás štve. Úspěch je zaručen. Vrátíte se domů jako znovuzrození.

Michaela Hankeová