Vyhledávání

Při nakupování online podpořte malé neziskovky penězi „odnikud“

Český projekt Givt.cz, který pomocí internetového nakupování podporuje regionální organizace, rozdělil už přes milion korun. Největší výhodou projektu je, že zákazník si sám vybere, kterou organizaci podpoří, a to vše při tak běžné činnosti, jakou je nakupování online. Nezaplatí však ani o korunu navíc.

„Chceme, aby lidé při nakupování na internetu nemysleli jen na sebe. Náš projekt pomáhá financovat neziskové organizace, malé sportovní kluby nebo třeba studentské spolky, které by jinak na peníze dosáhly jen ztěžka,“ popisuje svou myšlenku zakladatel Petr Páluš.

Nakupovat přes Givt.cz vlastně není vůbec složité. Stačí jen, abyste se na stránce zaregistrovali a zvolili si svůj oblíbený klub, soubor nebo organizaci, kterou chcete podpořit. Následně si vyberete e-shop a už jen nakupujete. Nejlepší na tom je, že nezaplatíte ani o korunu navíc – vyberete si zboží za pět set korun, zaplatíte jen pět set korun. Z každého vašeho nákupu jde ale dané procento přímo na účet zvoleného spolku.

Vybrat si můžete z 3 900 neziskových organizací a do projektu se zapojilo už přes 800 e-shopů, jako jsou ZOOT, Tchibo, Aliexpress i Invia. Darované peníze přitom vznikají jakoby „odnikud“. Cílem projektu není donutit zákazníka víc utrácet, ale naučit ho, aby k nakupování používal právě Givt.cz.

„Inspirovali jsme se ve Švédsku, kde podobný projekt běží, pomáhá ale jenom sportovním klubům. V Americe nebo Anglii je všechno zase víc orientované na charitu. Řekli jsme si, že by bylo dobré spojit oba koncepty dohromady – sport i charitu. Přesto jsme dlouho zvažovali, jestli do toho máme jít, v Česku je obecně chuť přispívat na charitu a neziskové projekty mnohem menší než v ostatních evropských zemích,“ říká Páluš. Projekt odstartoval v únoru roku 2015 a teď už se blíží k částce dvou milionů rozdělených peněz.

A ještě jednu vychytávku pro vás Givt.cz nachystal. Sežeňte si speciální rozšíření, které vás upozorní vždy, když navštívíte internetový obchod, ze kterého můžete přispět. To abyste si nemuseli pamatovat celý seznam osmi set obchodů, které projekt podporují.

Tak až příště zase budete zběsile nakupovat na ZOOTu, vzpomeňte si, že během pár kliků můžete pomoci malým spolkům a organizacím. A třeba podpořte i nás, Helenu v krabici, která vám tak pilně přináší nejdůležitější novinky.

 

Zdroj obrázků: givt.cz

Vojtěch Záhora

Piju a mluvím víc, než bych měl. Mám rád filmy, miluju kiwi a nesnáším, když někdo chodí pozdě.