Vyhledávání

POZVÁNKA: Noc vědců se letos přesouvá do online prostředí

Již tento pátek 27. listopadu proběhne Noc vědců s tématem Člověk a robot. Avšak kvůli koronavirové krizi se letošní ročník neobejde beze změn. Bude celý online. Noc vědců tak můžete prožít, aniž byste opustili své domovy. Dokonce se z této akce stala více než jednodenní událost, a tak si veškeré body programu budete moct na oficiálních stránkách akce přehrát i po jejím ukončení. 


Komentované ukázky, přednášky, interaktivní aktivity či podcasty – tohle a mnohem více bude na letošním programu Noci vědců. V Olomouci svůj program představí interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání, Vědeckotechnický park UP, Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, Academia Film Olomouc a také většina fakult Univerzity Palackého, například přírodovědecká, pedagogická, právnická, lékařská nebo fakulta tělesné kultury. 

Téma Člověk a robot se tento rok ukázalo jako více než příhodné. „Symbolicky letošní téma Noci vědců nahrává tomu, abychom využili všech dostupných technologií a přenesli našim fanouškům vědu až domů. Věříme, že nebudou vědět, co si pustit dřív,“ vysvětluje Petra Čubíková, koordinátorka programu Ostravské univerzity. 

„Pohlédneme na téma ze všech možných úhlů, protože robot není jen humanoid, je to i kuchyňský mixér, mobilní telefon nebo online reklama. Nabízí se ale i pohled na robotizaci jako potenciálního konkurenta na trhu práce, jako společníka v domácnosti a jeho případné dopady na sociální vazby,“ přibližuje dále téma Jitřenka Navrátilová, manažerka národního koordinátora Noci vědců. Zároveň doplňuje, že letošním tématem chtějí vzdát hold spisovateli Karlu Čapkovi, od jehož narození uplynulo 130 let, a připomenout i 100. výročí jeho divadelní hry R.U.R., kde se slovo "robot" objevilo poprvé.

Letošní ročník Noci vědců nebude výjimečný jen díky vybranému tématu. Dvouletá práce národního koordinátora Noci vědců pro ČR, Ostravská univerzita a VŠB – Technická univerzita Ostrava, přinesla další ovoce. Zařazení do evropské struktury organizací pořádajících European Researchers’ Night a získání finančního grantu označovaného jako Marie Skłodowska-Curie, který, jak organizátoři uvedli, umožní Noc vědců posunout opět o kus dál. „Už loni jsme se snažili na tento prestižní grant dosáhnout a neuspěli jsme, takže víme, že není lehké ho získat. Konkurence je velká. Díky společnému úsilí týmu NV a našeho oddělení mezinárodní projektové spolupráce jsme letos byli úspěšní,“ komentuje vynaložené úsilí Petra Halíková, mluvčí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Více o akci a programu můžete zjistit na oficiálních webových stránkách https://www.nocvedcu.cz/.

 

Zdroj fotek: Facebookové stránky Noci vědců

Iveta Konečná

Studentka žurnalistiky. Miluju všechny kriminálky, animovaný seriály a komiksy. Řídím se pravidlem APEROL FOR LIFE.