Vyhledávání

MFDF 2017: Neděle

Šestý den Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava je dnem posledním. Dvacátý první ročník nabídl přes tři sta filmů, navštívili ho významní hosté a ti nejlepší si odnesli své ceny. Dokumentární nadšenci mohli sledovat filmy hned v osmi kinosálech, poslechnout si mohli přes pět set zahraničních hostů a navštívit téměř sto padesát diskuzí.

Dřevěné poutacě a holub na Masarykoně náměstí v Jihlavě

Přicházím k Domu kultury a odborů, k mé poslední zastávce. Kolegyně žurnalistky už se touhle dobou vrací do svých vzdálených domovů a mě čekají poslední dva filmy. Usedám do sedačky s lehkou nostalgii, ale i nervozitou. Přede mnou vidím nejznámější českou dokumentaristku Helenu Třeštíkovou. Světla zhasínají, dokument začíná.

Jako první je uveden vítěz v kategorii Mezi moři – snímek s názvem Opera o Polsku. Jedná se o cestopisnou koláž o hledání polské identity v nejistém světě. Polský dokumentarista Piotr Stasik ukázal ve filmu snění o nenalezené jednotě národa, starých křivdách i hvězdné rodině, která utíká pod tíhou malicherností i strachu z neexistujících nepřítel. Dokument je propleten velmi emotivní až depresivní hudbou, která stále graduje. Zvyšuje se i rychlost obrazu. Na pozadí inscenovaných filmových portrétů obyčejných Poláků sledujeme nesouvislé obrazy a myšlenky, jež postupně skládají portrét duše polského národa.

dokument Opera o Polsku

Dalším filmem je vítěz kategorie Opus Bonum. Dokument jednoduchého názvu Zeď, vybrala jediná porotkyně této kategorie Laila Pakalnina, lotyšská režisérka. Snímek pojednává o fascinaci Rusů Stalinem. Každý rok 21. prosince se scházejí jeho vyznavači na Rudém náměstí, aby si připomněli komunistického vůdce pod kremelskou zdí. Režisér Dmitrij Bogoljubov se zaměřil na jednoduchý detail. Film zobrazuje lid, jak před Stalinovu bustu pokládá květiny. Rudé karafiáty. Za zvukového doprovodu šoupajících nohou před sebou vidíme vzorník různých lidských typů, kteří ale mají jedno společné. Posvátnou úctu k člověku, který nechal pozabíjet miliony jejich spoluobčanů.

Dokument Zeď

21. ročník Ji.hlavy je u konce. Do večerních hodin mohou návštěvníci sledovat vítězné filmy a pak se navrátit do reality. Celková návštěvnost festivalu se stejně jako v loňském roce blíží čtyř a půl tisícům akreditovaných diváků. Dokumentární nadšenci mohli sledovat filmy hned v osmi kinosálech, poslechnout si mohli přes pět set zahraničních hostů a navštívit téměř sto padesát diskuzí. Na Ji.hlavu dorazil například švédský spisovatel Jonas Jonasson, autor knihy Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Nechyběl ani Janek Rubeš nebo Kamil Bartošek alias Kazma a mezi diváky byl vidět například Matěj Stropnický.

Dokumentární žně však s koncem Ji.hlavy nekončí. Už v pondělí 30. října začíná projekt Česká radost v českých kinech, který přinese výběr ze soutěžních sekcí Ji.hlavy do kin po celé republice.

Fotografie: Lucie Ješátková, MFDF Jihlava

Lucie Ješátková

Nesmírně zmatená žena bloudící Olomoucí. S lehkou formou maniodepresivní psychózy a neutuchající touhou po vínu.