Vyhledávání

POZVÁNKA: Ekologické dny prozkoumají nové mýty

Tradiční jarní festival nejen plný ekologie začíná už ve středu 24. dubna. Až do 5. května se mohou zájemci zúčastnit některého bodu z bohatého programu. V letošním roce se ve stejné době koná také festival Academia Film Olomouc, není tedy divu, že oba festivaly spojily síly.

Jarní Ekologické dny Olomouc (EDO) začínají ve středu hudebně-literárním večírkem v Rajské zahradě Domu přírody Litovelského Pomoraví. Součástí dalšího programu budou jak besedy, tak i výstavy a vycházky do krajiny. Vrcholem celého programu bude už tradiční Ekojarmark na Horním náměstí. Ten můžete navštívit ve středu 1. května.

Letos se organizátoři Edo zaměřili na nové mýty v konfrontaci se světem přírody. „V besedách se budeme zamýšlet nad novými společenskými mýty na pozadí ekologické krize. Jsou moderní výdobytky nadějí, nebo zkázou pro živý svět? Je možné použít měření jako nezpochybnitelný průkaz toho, že pravda vítězí?“ vysvětluje ředitel a hlavní manažer festivalu Michal Bartoš.

Multižánrový program nabídne teologa Marka Orko Váchu, zabývajícího se evoluční biologií, lékařskou a environmentální etikou při besedě s názvem Laudato Si, O péči o společný domov. Dalším přednášejícím bude psychiatr Cyril Höschl s besedou na téma Psychologické zdroje moci a etika, či Jan Romportl s přednáškou Vždyť jen superinteligence může zachránit svět.

„Výlety pak směřují do Litovelského Pomoraví, za architekturou a vodním kanálem v Baťově Zlíně nebo za neznámými fakty o krajinářské koncepci Lednicko-valtického areálu,“ dodává Katarína Zuntychová za organizátory ze Sluňákova.

Celodenní prvomájový Ekojarmark bude společnou oslavou s aktivitami pro rodiče a děti, tradičními řemesly a hudbou. Letos na náměstí zahrají kapely Zrní, Jablkoň, Longital, minus 123 minut, a další.

Součástí EDO bude také akce spolku Udržitelný Palacký s názvem Když s vámi šije udržitelnost, konaná 24. dubna ve Skautském institutu, či Potravinová sbírka. Současně s Ekologickými dny proběhne v Olomouci také festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Oba festivaly se zaměřují na mýty, vědu a ekologii, proto i v nabídce programu na AFO najdete tematicky zaměřené sekce.

Kompletní program a více informací najdete v události na facebooku:

https://www.facebook.com/events/322591175042963/

www.afo.cz

foto: Facebook EDO

Lýdie Hájovská

Studentka Žurnalistiky na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.