Vyhledávání

DOBROVOLNICTVÍ: Zažij léto snů díky WORKAWAY

Objevovat zahraničí láká většinu z nás. Dávno už ale neletí poznávat cizí kulturu jen z pohledu turisty. Jenže život v zahraničí, zvláště pro studenty, není nejlevnější. Pokud stojíte o hlubší poznání nové země a navázání nových přátelství, čtěte dále, dnes totiž bude řeč o dobrovolnictví v zahraničí. V dnešním díle se podíváme na projekt Workaway, který umožňuje vyjet do zahraničí s nálepkou dobrovolníka. A také se s vámi podělím o své vlastní zkušenosti.

Minulé léto jsem se rozhodla, že bych si chtěla zlepšit angličtinu a taky už konečně někam vycestovat sama na vlastní pěst. Dlouho jsem přemýšlela, jakým způsobem vycestovat. Až jsem našla Workaway. Tím se mi splnil sen, protože to spojilo mé dvě oblíbené věci – cestování a dobrovolnictví.

Workaway jsou webové stránky, kde se sdružují „HOST“ a „WORKAWAYERS“ neboli hostitelské rodiny a dobrovolníci. Rodiny nabízejí domov a spousta z nich i jídlo za to, že jim pomůžete na zahradě/farmě/domě, s dětmi nebo se zvířaty. Pokud ale máte vyšší cíle, také si přijdete na své. Můžete pomáhat v rozjezdu hostelu, vyučovat na škole nebo se podílet na jakémkoliv projektu. Filozofie Workaway spočívá v práci 4–5 hodin denně, pět dní v týdnu výměnou za stravu a ubytování. Může se tak stát, že budete bydlet v zahradním domku, pokoji po dětech, nebo také ve vlastním domě s obrovskou koupelnou. Všechno záleží na výběru „HOST", ale také na štěstí.

U rodiny se můžete setkat s dalším dobrovolníkem z jiné země, nebo můžete jet s kamarádem. Pokud se na Workaway zaregistrujete jako pár, registrační poplatek vás vyjde laciněji. Tento poplatek platí po celý rok. Workaway také nabízí hledání buddyho, tedy nového parťáka na cesty, který může být z kteréhokoliv koutu země. Jestli vás tato možnost zaujala, doporučuji video od Travel with Blondie, která vám detailně popíše, jak si správně vyplnit profil nebo vybrat rodinu (video najdete zde).

A jak jsem dobrovolničila já?

Spolu s kamarádkou jsme si vybraly jako cílovou zemi Anglii a Nizozemí. Napsaly jsme dvěma rodinám, ale když nám neodpověděly ani po týdnu, zjistily jsme, že je to málo. Proto jsme začaly hledat dál a celkově jsme obepsaly dvacet rodin. Z toho nám odepsalo přibližně šest, ale jenom jedna s pozitivní odpovědí. Tak se stalo, že jsme na čtrnáct dní vyjely do Skotska.

Bydlely jsme v malé zastrčené vesničce jménem Cairstairs Junction, mezi Glasgow a Edinburghem. Naše hostitelská rodina měla tři děti. Jak už mnozí tušíte, naše práce spočívala v hlídání dětí (myšleno chození s nimi do parku), uklízení (hlavně mytí nádobí), vaření typických českých jídel a zahradničení. Byly to drobné práce, které nám ve dvojici rychle utekly, a celé odpoledne jsme mohly cestovat. Naše rodina nám vyšla vždycky vstříc a sama nás vzala na spoustu akcí a výletů. Tak se stalo, že jsme tančily typický skotský tanec morris dancing, vyrazily na lesní hřiště do vedlejší vesnice nebo jsme od nich dostaly jízdenku po „South Lanarskhire“. Viděly jsme Edinburgh se všemi jeho památkami, prochodily celé Glasgow, jely asi dvacetkrát vlakem, navštívily známá jezera jako Loch Ness, Loch Lomond a spoustu dalších, smočily si ruku v oceánu v Largsu, vydaly se na vyhlídkovou jízdu autobusem po severní části Skotska, ušly pěšky pět mil v domnění, že to jsou kilometry, prozkoumaly skotské „puby“ – a to vše za čtrnáct dní.

Poznaly jsme tak neskutečně mnoho pozitivních lidí, jejich ochotu a dobrotu. Máme zážitky na celý život a taky nové přátele. Ale hlavně i nové nabídky, a tak se stalo, že tohle léto vyjedeme znovu, tentokrát do Kanady.

 

Zdroj fotek: workaway.info, Nikola Havránková

Nikola Havránková

Nová studentka dramaterapie a zároveň budoucí učitelka českého jazyka, která je ve volném čase zapálenou dobrovolnicí, milovnicí aperolu, knih a surikat.