Vyhledávání

DOBROVOLNICTVÍ: Hlídej psa či kočku výměnou za bydlení

Moje plány na léto jsou vcelku jednoduché: chci jet do zahraničí, ale nemám moc peněz. Jela bych jako dobrovolník, jenže přece jen to jsou prázdniny. Ty bych si spíše chtěla užít. Pokud vás napadají stejné myšlenky, nemusíte levnou cestu do zahraničí hned vzdávat. Další, zde na webu dosud nezmíněný způsob jak výhodněji vycestovat je tu! Dnes se podíváme na house sitting nebo také pet sitting.

House sitting je myšlenka hlídání domu, jak už jste si mohli odvodit z názvu. Ale nejde jen o hlídání domu, ale třeba i domácího mazlíčka. Protože i cestovatelé vlastní domy a zejména domácí mazlíčky. Ale i přesto se nechtějí vzdát své největší záliby – cestování. Tak poskytnou svůj dům k bydlení výměnou za hlídání mazlíčků po dobu své nepřítomnosti. A jak to tedy funguje v reálu? Na začátku máte dvě možnosti: buď máte destinaci vybranou, anebo se necháte inspirovat samotným domem. Na webu si tedy najdete vámi vybraný dům. U každého je uvedeno, koho budete mít na starost. To znamená, zda vás v zahraničí čeká pejsek, kočka nebo třeba slepice. Také tam najdete, jak se jmenují a jaká péče o ně by vás čekala. Dále tam najdete spoustu užitečných informací, například jestli se dům nachází ve vnitrozemí či u moře, jestli potřebujete auto nebo spíše kolo, nebo jestli z toho něco nabízí majitelé k zapůjčení.

Když budete dobře hledat, můžete bydlet měsíc třeba u moře v Mexiku, blízko Eiffelovy věže nebo ve vile se soukromým bazénem a výhledem na palmy v Los Angeles. Zní to bláhově? Ale je to tak! Jen nesmíte zapomenout na svěřence, o které musíte řádně a s láskou pečovat.

Tyto nabídky můžete najít na několika webech. Každý má své pro a proti. Jako první jmenuji Trusted HouseSitters, který je sice placený větší (lehce nestudentskou) částkou, která ale platí po celý rok. Velikou výhodou tohoto webu je jeho přehlednost a navíc sdružuje nejaktuálnější nabídky. Také na tomto webu najdete nejvíce nabídek domů. Na podobné úrovni je House carers.com, jehož poplatek je nižší, ale zato tam nemáte tak velké uživatelské rozhraní. Velmi oblíbený je MindMyHouse, který stojí jenom 20 dolarů na rok. To se taky odráží na menším počtu nabídek. Výhodou ale může být kontaktování přímo majitelem, aniž byste si je sami vybrali. Nováček v „house sitterství“ je Nomador. Pochází z Francie, proto nejvíce nabídek je právě odtud. Nomador zažívá rozšíření oblíbenosti, protože jeho omezené užívání (kontaktování tří majitelů) je zadarmo. Jeho nevýhoda je v malém množství nabízených domů.

Existují i další a další servery, některé jsou zaměřené jenom lokálně. Ovšem tyto čtyři, které jsem jmenovala, jsou nejznámější a nejrozšířenější.

Já sama jsem ještě tuto možnost nevyužila, ale ráda si představuji, jak popíjím aperol na lehátku v Itálii. A co vy? Máte už zkušenosti s house sitting? Podělte se s námi o své zkušenosti dole v komentářích nebo na našem Facebooku.

 

Fotky: Pixabay.com

Nikola Havránková

Nová studentka dramaterapie a zároveň budoucí učitelka českého jazyka, která je ve volném čase zapálenou dobrovolnicí, milovnicí aperolu, knih a surikat.