Vyhledávání

DOBROVOLNICTVÍ: Doučuj jako dobrovolník!

O organizaci Člověk v tísni slyšel určitě každý. Vždyť po celý březen do českých kin, divadel a dalších kulturních prostor vtrhnou filmy od Člověka v tísni v rámci programu festivalu Jeden svět. O tomto festivalu nebo jednotlivých filmech si na webu můžete přečíst dosti článků, já vám ale chci přiblížit organizaci Člověk v tísni, která za tím vším stojí, trošku z jiné stránky. A to, jaké nabízí dobrovolnické možnosti. Ať již na festivalu, nebo jinde.

Jako první bych chtěla zmínit možnost dobrovolnictví v rámci samotného festivalu Jeden svět. Toto patří do odvětví krátkodobého dobrovolnictví. Pokud se vám práce zalíbí či v ní budete dobří, můžete se angažovat i další roky. A jak dobrovolníci pomáhají? Než započne samotný festival, můžou pomoci s roznosem propagačních materiálů. V průběhu festivalu je jejich náplní práce organizace dopoledních projekcí pro školy, pomoc při organizování workshopů, přednášek a koncertů. Ale také je jich potřeba u prodeje lístků, úklidu a podobně. Jak sami vidíte, je toho opravdu hodně. A co získáte na oplátku? Jako vždycky nová přátelství a neopakovatelné zážitky, které jdou ruku v ruce se zkušenostmi. Ale také dostanete volné vstupy na filmy a doprovodné programy.

Hlavním dobrovolnickým projektem Člověka v tísni je kampaň Volím dobrovolnictví. Člověk v tísni chce zajistit doučování pro děti z rodin, ve kterých sami rodiče mají nízké vzdělání nebo nezvládají své děti ve správné míře podporovat. Na projektu pracuje pár stálých pracovníků. Ti ale nedokáží zvládnout doučování pro všechny děti. Tito koordinátoři zajišťují dobrovolníky na doučování a jejich následnou konzultaci a metodiku. Samotní dobrovolníci docházejí jednou týdně domů k rodinám, kde se věnují dítěti pomocí her, zábavných cvičení a empatického přístupu. S dětmi se nesnaží dosáhnout nového učiva, ale vysvětlit to stávající nebo rozšířit všeobecný přehled. Další možností v tomto programu je doučovat skupinu. V tomto případě dobrovolník či více dobrovolníků dochází do vybrané základní školy, kde se schází skupina dětí, kterou doučují.

V celém programu ale nejde jen o to dítě něco naučit nebo rozšířit jeho znalosti. Jde především o navázání přátelství, stát se jeho kamarádem, nebo mu ukázat zábavnou či novou cestu k učení a celkově k vědění.

Pokud vás něco zaujalo, neváhejte navštívit jejich webové stránky, kde najdete jednotlivá doučování podle měst. Protože stát se dobrovolníkem v roli doučujícího kamaráda je velká zkušenost pro obě strany.

 

Fotky: Pixabay.com, Člověk v tísni

Nikola Havránková

Nová studentka dramaterapie a zároveň budoucí učitelka českého jazyka, která je ve volném čase zapálenou dobrovolnicí, milovnicí aperolu, knih a surikat.