Vyhledávání

Země vzdálená je nyní na dosah ruky!

Prožít měsíc po čínsku? Díky Konfuciově akademii máte možnost!

Další ročník Měsíce čínské kultury začíná už v úterý 23. října, tato již zavedená akce má za cíl přiblížit současnou i tradiční čínskou kulturu všem, kteří o ni mají zájem. Česká ředitelka Konfuciovy akademie, Lucie Laníková, nám sdělila více informací o programu a přiblížila historii této akce.

 

V minulosti jsem již konání Měsíce čínské kultury zaznamenala. O který ročník se jedná a jaký byl primární důvod, který vedl k vytvoření této akce?

Jedná se o třináctý ročník akce, celá myšlenka vznikla u studentů Katedry asijských studií, kteří chtěli čínskou kulturu přiblížit ostatním.

Na akci se podílí jak Konfuciova akademie, tak vyučující Katedry asijských studií, kdo je jejím hlavním pořadatelem?

Konfuciova akademie je hlavním pořadatelem od roku 2007, kdy vznikla. Na přípravě Měsíce čínské kultury se kromě nás podílí i Katedra asijských studií, pobočka Česko-čínské společnosti v Olomouci a od loňského roku také Centrum na podporu integrace cizinců v Olomouci.

Můžete ve zkratce přiblížit činnost Konfuciovy akademie?

Poskytujeme výuku čínského jazyka pro zaměstnance a studenty Univerzity Palackého, naše kurzy může navštěvovat i širší veřejnost. Pořádáme také workshopy pro základní a střední školy, tyto akce jsou spojeny s tematikou čínské kultury a snaží se ji dětem přiblížit.

Čína je pro většinu Čechů stále ještě velkou neznámou, myslíte si, že jim účast na programu pomůže čínskou kulturu snáze pochopit? Zaměřuje se program více na tradiční, či spíše na současnou čínskou kulturu?

Naše aktivity zahrnují zejména tradiční čínskou kulturu, která je podle mě pro řadu Čechů i cizinců velice zajímavá a v mnoha směrech obohacující. Myslím si, že návštěvníci Měsíce čínské kultury mají možnost seznámit se s Čínou trochu jiným způsobem, než jak je běžně představována v českých médiích.

 

Nabízíte velké množství aktivit, jsou všechny zaměřeny především na studenty, nebo si s sebou na některé z akcí mohou studenti přivést přátele, rodiče  nebo mladší sourozence?

Přímo pro děti bude uspořádána čínská drakiáda na letišti Neředín a odpolední workshop čínské kultury v Knihovně města Olomouc. Další aktivity, jako například přednášky a filmové projekce, jsou určeny v podstatě pro všechny.

Měsíc čínské kultury bývá zakončován kulturním večerem. Plánujete jej také v tomto roce?

Předchozí ročníky jsme zakončovali plesem, ale letos jsme se rozhodli program pozměnit. Domluvili jsme koncert české kapely, hrající čínský rock. Jmenují se Kungpao a 15. listopadu vystoupí v S-cube.

Který z bodů celého programu přijde vám osobně nezajímavější? Také by mě zajímalo, kterou aktivitu byste doporučila tomu, kdo má zájem dozvědět se o Číně co nejvíce.

Každá aktivita je podle mého zajímavá, proto záleží spíše na založení člověka a na tom, co jej baví. Tvořivé osobnosti jistě zvolí workshop čínské tušové malby, někoho zase zajímá móda a zvolí přednášku o čínském odívání. Ti, kteří více inklinují k literatuře, mohou dorazit na umělecké čtení do čajovny Kratochvíle. Program bude opravdu různorodý.

 

Nabízíte v rámci Měsíce čínské kultury i nějaké sportovní vyžití?

Letos bude možnost navštívit workshop Taiji Quan, který povedou čínské lektorky z Katedry asijských studií. Ty se aktivně zapojily do přípravy celého měsíčního programu, naše akce tak budou i skvělou možností setkat se s Číňany a třeba s nimi pohovořit.

Všechny potenciální návštěvníky bych chtěla pozvat, ať se určitě přijdou na některou z našich akcí podívat, myslím, že všechny budou velmi zajímavé.

 

Bližší program Měsíce čínské kultury naleznete na stránkách Konfuciovy akademie.

Foto: archiv Konfuciovy akademie

[flagallery gid=29 name="Gallery"]