Vyhledávání

„Základem je občanská společnost,“ říká Radovan Dluhý-Smith

Šestnáct let žil ve Spojených státech. Pracoval jako zahradník nebo pomocná síla v kuchyni. Následně vystudoval dvě americké univerzity a v současné době působí jako lektor na Katedře rozvojových studií Univerzity Palackého. Radovan Dluhý-Smith přiblížil v přednášce Divadla na cucky stav americké politické kultury a společnosti, možné napojení Donalda Trumpa na ruskou mafii nebo nejasnosti o 11. září.


Radovan Dluhý-Smith, foto: archiv Radovan Dluhý-Smith

Jak dlouho jste žil ve Spojených státech?

Zhruba od roku 1991 do roku 2007. Kousek od San Francisca nebo v Santa Cruz v Kalifornii. Pak také nějakou dobu v Oregonu.

Takže jste zažil dva prezidenty dvou stran.

Přesně tak. Nejprve Billa Clintona a od roku 2001 Georga Bushe. Obamu jsem nestihl, ačkoli od té doby, co jsem se vrátil domů, do Spojených států každý druhý nebo třetí rok zaletím.

Za Obamy spousta Američanů vyvěšovala americkou vlajku vzhůru nohama jako jistý symbol hluboké krize, ve které se země měla nacházet. Proč se neobjevovaly u Trumpa?

To je pravda. Nedávno jsem četl nějaké studie o tom, proč vyhrál volby Donald Trump. Ty studie říkají, že to byl jakýsi pocit nebo strach tamních bělochů a především nižší třídy z toho, že bílá rasa ztratí své postavení. Strach z černochů a přistěhovalců. Prakticky se báli toho, že budou ve Spojených státech dominovat jiné rasy a oni ztratí pomyslnou pevnou ruku nad svou zemí.

Co by se podle Vás muselo stát, aby Kongres, který je převážně republikánský, vyslovil proti Trumpovi impeachment?

V první řadě by se asi musela otočit karta, což se může stát nyní v listopadu, kdy Spojené státy čekají volby do Sněmovny reprezentantů. Rozhodně by v Kongresu museli posílit demokraté. Ale asi by to muselo být více věcí najednou. Kromě vítězství demokratů třeba i jeho napojení na ruskou mafii v rámci jeho podnikatelských aktivit. Nebo například kdyby se odhalilo vměšování Ruska do prezidentských voleb s Trumpovým vědomím. Pokud by tohle vyplynulo v plné parádě na povrch, tak si myslím, že je reálná šance na impeachment.

Jak prezidentský úřad Donalda Trumpa vnímáte vy?

Podle mě je Trump výsledek, nikoliv příčinou, jak říká spousta lidí. Výsledek určitého systému, který ve Spojených státech funguje minimálně třicet let.

zdroj: David Rowe

Pokud bychom srovnali Trumpa a Putina, je podle Vás reálné, aby si Trump udělal z USA stejné „samoděržaví“, jako si udělal Vladimír Putin z Ruska?

To by byl určitě dlouhodobější proces. Nicméně se podívejte, jak se Spojené státy změnily od 11. září 2001. Už jen díky nařízení Patriot Act (česky Zákon o sjednocování a posilování Ameriky poskytováním vhodných pomůcek potřebných pro stíhání a bránění terorismu z roku 2001, který zasahuje do několika svobod a občanského života obyvatel USA, pozn. red.). Dále pak rozšíření pravomocí NASA v rámci masového sledování lidí, shromažďování mailové pošty, telefonátů a podobně, což před rokem 2001 nebylo. V tomhle mi to trochu připomíná Rusko, KGB a podobné věci. V rámci výkonné a zákonodárné moci mají ve Spojených státech demokratické páky. Třeba nezávislý soud, ale to se může všechno změnit.

Do Česka jste se vrátil před jedenácti lety. Jak se jako člověk, který žil značnou dobu za oceánem, díváte na politickou situaci u nás?

Řekl bych, že je to všude stejné. Tady je to takový mikrokosmos toho, co se děje ve světě. Kontext je nicméně stejný, globální kapitál, moc peněz a tak. Proto jsem také zmiňoval jako jistý důkaz případ s Panama Papers. Není to samozřejmě stejné, ale jisté podobnosti vidíme. Pokud si nedáme pozor, může být úpadek demokratické kultury větší a větší. Vezměte si, jak to vypadá v Maďarsku, Turecku nebo Polsku.

Čím je to podle Vás způsobené?

Těch důvodů je podle mě několik. Jednak jsou lidé frustrovaní, že je zklamaly tradiční strany. Ztratili v rámci neoliberalismu nějakou moc rozhodovat. Teď ji mají právě peníze. Tradiční politická scéna se změnila. Druhým důvodem jsou různé krize, které živí média, například situace migrace. Lidé se bojí a spousta věcí je dnes založena na strachu. Proto lidé volí jednoduché, populistické a extrémní strany a hnutí. Taky to bude tím, že lidé nemají čas nebo náladu nad těmito věcmi přemýšlet, dávat si informace do souvislostí, protože i oni sami se zajímají více o peníze. O to, jak zaplatí nájem a tak.

Jakým směrem myslíte, že se budou tyto stavy společnosti dále ubírat?

Myslím, že dobrý způsob, jak tomu zabránit nebo omezit, je, aby média začala otevírat některé kauzy, aby se nebála. Viděl jsem to i ve Státech v New York Times nebo Washington Post. Trump hovoří o fake news, ale na druhou stranu má trochu pravdu, protože třeba Washington Post o spoustě věcech nepíše tak otevřeně. A lidé to vidí, protože v tom žijí. Základem je občanská společnost. Lidé se musí sami zajímat a nějakým způsobem se o stav společnosti starat. Být aktivní a mít zájem o věci veřejné. To je asi hlavní způsob, jak se z téhle bryndy dostat. Ale nejedná se jen o jednu věc. V dnešní době technologií se může stát cokoli. Na několika místech v Evropě bouchne bomba na dronu. Umíte si představit, co by tohle udělalo s masovým sledováním lidí, s autoritativními režimy? To bychom se pak mohli vrátit k románu 1984 od Georga Orwella.

 

Michal Bajnok

Novopečený šéfredaktor Heleny v krabici. Poznáte mě podle vojenské bundy, lehkého kulhání a knihy, kterou pročítám někde u piva.