Vyhledávání

V Pardubicích bomba, v Praze dvě ocenění - nový semestr je v plném proudu

Pro většinu z nás znamená nový semestr "jen" nával nových i stávajících studentů, všudepřítomné zmatky a předsevzetí. Co nového je na drahé alma mater už víme. Co se ale děje na našich dalších univerzitách?

Bezesporu nejzvláštněji přivítali nový akademický rok na univerzitě v Pardubicích. Výuku v prvních dnech totiž vedení zrušilo a nahradilo ji výstupem jako z amerického filmu, prostory školy totiž prohledávali  a stále ještě prohledávají policisté. A není se čemu divit, když se ve schránce objevilo anonymní oznámení o bombě! Studenti si tedy na veškerou aktivitu spojenou se svým akademickým životem budou muset počkat až do 1. října, kdy snad bude odbombováno.  – vedení univerzity se k těmto opatřením uchýlilo po anonymním oznámení na Policii ČR, že je tady ukrytá bomba. Vstup do budov je zakázaný, veškerá výuka a činnosti s ní spojené začnou až prvního října. To je ale naštěstí spíše výjimečný případ. 

[caption id="attachment_20996" align="aligncenter" width="670"]1370425344_5.6.up1 Univerzita Pardubice[/caption]

A co v hlavním městě? Univerzita Karlova v Praze je bezesporu naší nejvýznamnější univerzitou. Výuka v zimním semestru tady ale začíná až prvního října, navíc hned se dvěma oceněními. Prvním z nich je Cena Milana Odehnala, kterou vypisuje každé dva roky Česká fyzikální společnost. Jejím cílem je ohodnotit nejlepší práce mladých fyziků a právě studenti pražského MatFyzu letos obsadili krásné druhé místo. Druhá cena patří pražským studentům práv. Ti zvítězili v pěti z osmi sekcí čtvrtého ročníku v česko-slovenské právnické soutěži o nejlepší studentskou práci. Před začátkem zimního semestru zve Univerzita Karlova také na dvě konference nebo přednáškové večery. Tu o lidských právech můžete navštívit v budově Právnické fakulty třetího října, tu, která se zabývá pamětí, pak desátého až jedenáctého října na Filozofické fakultě. Současně zve Spolek českých lékařů a 1. Lékařská fakulta na pravidelné přednáškové večery v Lékařském domě vždy od pěti hodin odpoledne.

[caption id="attachment_20994" align="aligncenter" width="670"]Prague_Charles_University Univerzita Karlova[/caption]

To brněnští studenti Masarykovy univerzity už mají nějakou tu část zimního semestru za sebou – výuka jim začala patnáctého září. Do nového akademického roku vstoupili hned se třemi novými výukovými a vědeckými centry. Konkrétně jde o Středoevropský technologický institut CEITEC, Centrum výzkumných institutů a doktorských studií na pedagogické fakultě a nový areál Centra vzdělávání, výzkumu a inovací pro ICT fakulty informatiky. Všechna tři centra financovala univerzita za pomocí evropských fondů. CEITEC byl přitom s rozpočtem 5,2 miliard korun největší investicí v oblasti výzkumu a vývoje ve střední Evropě.

[caption id="attachment_20993" align="aligncenter" width="670"]B-08-150-100_Ceitec_0003 brněnský CEITEC[/caption]

 

Tím ale novinky z Brna nekončí. Studenti právnické fakulty se dočkali nové auly. Byla nutná její celková modernizace a především zajištění bezbariérového přístupu. Rekonstrukcí se budova vrátila do své podoby z třicátých let minulého století. Dělníci navíc při opravách našli základní kámen univerzity, který je v současné době k vidění v knihovně. Ani Brno navíc nechce zůstat pozadu s pozvánkami. Láká třeba na konferenci Evropské strukturální fondy 2009-2014 aneb světlo a stín evropských projektů", která bude druhého října v brněnském hotelu International.

[caption id="attachment_20992" align="aligncenter" width="670"]aula_muni nová aula právnické fakulty v Brně[/caption]

A co vy? Chystáte se v blízké době navštívit Prahu, Brno, případně budete tak odvážní, abyste se vypravili do Pardubic? 

 

Foto: Protext.cz, Wikimedia.org,  Archdesign.cz, Stavbaweb.dumabyt.cz