Vyhledávání

V hlavní roli: Divadelní Flora 21

Olomouc se opět připravuje na návštěvu divadelníků z celé Evropy. Už 21. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora proběhne od pátku 12. do neděle 21. května, a to hned na čtrnácti olomouckých scénách. Nabídne tak více než sedmdesát různých akcí. Do hlavního programu je letos zařazeno třicet osm produkcí dvaadvaceti titulů, z čehož devatenáct představení je zahraničních. Tváří jejího vizuálu se stal český Herec roku 2016 Stanislav Majer.

Vizuál DF 21

Propojující prvek letošního ročníku, který dramaturgicky vymezuje jeho činoherní část, zní „tekutá Evropa“. Ta je součástí i česko-německého jara 2017. „Společným jmenovatelem vybraných titulů je silně autorská reflexe přelomových událostí i méně exponovaných dějinných situací 20. a 21. století a jejich dopadu na evropský prostor, myšlení, postoje či osudy skutečných, ale i fiktivních osobností,“ komentuje motto Divadelní Flory Petr Nerušil, její ředitel.

[caption id="attachment_32323" align="aligncenter" width="400"]The Situation - německojazyčná Hra roku 2016 The Situation – německojazyčná Hra roku 2016[/caption]

Jak již bylo zmíněno, letošní Divadelní Flora nabídne nejednu lahůdku. V Olomouci se poprvé představí Maxim Gorki Theater Berlin se svojí německojazyčnou Hrou roku 2016 „The Situation“, kterou režírovala Yael Ronen z Izraele. Dále také Residenztheater z Mnichova, které předvede svou nekompromisní politickou inscenaci Olivera Frljiće Balkan macht frei, jednu z nejvýraznějších událostí loňské německé divadelní sezony. Diváci se mohou těšit i na perličky z české scény, pražské Studio Hrdinů, progresivní brněnské HaDivadlo a hned dvakrát budou mít možnost zhlédnout drama Olga (Horrory z Hrádečku) Divadla LETÍ. Jedním z vrcholů festivalu bude koprodukční titul Studia Hrdinů, Theater Bremen a festivalu Wiener FestwochenKauza Schwejk v režii Dušana D. Pařízka. „Nekompromisní, adresná sonda do temných komnat česko-slovenských (post)komunistických person (Elity), disputace na téma české národní identity (Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny), neokázalá pocta dějinami nerozdrolené integritě silné osobnosti (Olga), groteskní reflexe nenaplněné touhy po absolutní dokonalosti (Síla zvyku), éterické zachycení rozpadu letitých evropských hodnot se sebeironickým dovětkem (Náměsíčníci) a mnoho dalšího,“ stručně charakterizuje některá ze základních festivalových témat Nerušil.

V rámci taneční a performativní části programu se ukáže šestice choreografů působících v Nizozemí – Fernando Belfiore a Guilherme Miotto z Brazílie, Ola Maciejewska z Polska, Japonka Jiji Sohn, Rodrigo Sobarzo z Chile a izraelská Keren Levi. „Současná nizozemská scéna představuje neobyčejně rozmanitou škálu tvůrčích přístupů i reflektovaných témat. Fascinující je také národnostní pestrost, která je výrazem otevřené kulturní politiky Nizozemců,“ říká dramaturg Jan Žůrek. Sekci Pestré Nizozemsko, v rámci Flory historicky největší přehlídku tamního současného tance a performativního umění v České republice, doplní již tradiční festivalová základna Visegrad Performing Arts. Letos představí především tituly, které invenčně zapojují diváka do „divadelní reality“, součástí bude i trojí uvedení nedávno premiérovaného sólového projektu Loop maďarského tanečníka Dániela Szásze, koprodukovaného pořadatelem festivalu – DW7, o.p.s.

Kromě divadla nabízí festival i další doprovodný program, který tvoří koncerty, besedy, ale i různé workshopy. Součástí festivalového víkendu bude rovněž mezinárodní konference „Za hranou/Over the Edge“ věnovaná formám participativního divadla a inovativní práci s publikem. Celý program je dostupný na oficiálních stránkách festivalu. Vstupenky na těchto deset kulturou nabitých dní je možné zakoupit již teď na pokladně olomouckého Moravského divadla, místa se dají zarezervovat i online.

Lucie Kratochvílová

I když se tvářím, že tomu naprosto rozumím, tak většinu času nemám ani páru. Své problémy s prokrastinací vyřeším zítra. Pravdu hledám na dně lahve a má láska k vínu je nehynoucí a věčná. Úplatky beru.