Vyhledávání

Sdílíš s námi Jeden svět?

Jak už veškeré plakáty, články a události napovídají, čeká nás v Olomouci celostátní festival Jeden svět. S nadcházejícím datem této události vyšla i tisková zpráva s meetingem a Helena v krabici byla zase u toho.


Jako každý rok má i letos festival Jeden svět zaštiťující téma, tím se stala bezpečná blízkost. Proto se budou veškeré snímky, workshopy i přednášky zajímat převážně o rozdělení společnosti a lidskou identitu. Právě otázka „Jaká je má identita?“ se stala stěžejní pro tvorbu veškerého obsahu a bude zároveň součástí celého programu. V rámci letošního vizuálu se organizátoři soustředili převážně na otazníky a vykřičníky. Odkazují tím na hledání sama sebe, protože stejně tak jako my, i tyto dva symboly svádí boj, a přitom sdílí jeden svět. „Někteří z nás jsou si více jistí svým místem, u některých se tahle jistota v průběhu času mění – někdy jdeme za svým cílem, jindy si spíše klademe otázky a pochybujeme. A přitom se potkáváme s lidmi, se kterými máme zrovna v danou chvíli mnoho společného a máme potřebu se vůči jiným lidem naopak vymezit – proto spolu otazníky a vykřičníky v naší letošní kampani svádí souboj. Z jiného úhlu pohledu se však ukazuje, že bez ohledu na rozdílnost názoru jsme všichni obyvateli stejného místa, stejného vesmíru, stejného (jednoho) světa,“ vysvětluje autor kampaně Matyáš Trnka.

Návštěvníci se tak mohou těšit na 27 projekcí na třech místech v Olomouci, jmenovitě to jsou Kino Metropol, Divadlo na cucky a Divadlo hudby. Dokumenty jsou zde rozděleny do několika kategorií. V Olomouci je tradičně nejčetnější Česká soutěž, ta letos nabídne osm snímků. Dalšími sekcemi jsou například Cesty ke svobodě, Zemětaje, Jedna nula a další, dohromady tak tvoří deset tematických celků.

Jeden svět je festivalem opravdu pro všechny. Veškeré prostory jsou bezbariérové a ohled se nebere ani na věk, pohlaví nebo mateřský jazyk. „Tímto způsobem je festival otevřen opravdu všem a já jsem ráda, že tomu mohu dopomoci,“ tvrdí koordinátorka Jednoho světa pro všechny Anežka Chalupová. Proto jsou v programu zařazené i projekce doplněné titulky pro neslyšící a nedoslýchavé. Díky audiopopisu budou moci nevidomí a slabozrací zhlédnout film Bratři Okamurovi. A pro diváky s mentálním postižením, epilepsií nebo autismem je nachystaná relaxovaná projekce filmu Volání divočiny. Organizátoři také nezapomněli na seniory, pro které je připravený snímek s názvem Ještě nekončíme.

Základní vstupné na promítaní je 80 korun, pro seniory a studenty 60 korun. Držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P mohou uplatnit 50% slevu na vstupné. Místa do každého sálu jsou však omezená a není možné vyřídit jejich rezervaci, organizátoři proto doporučují přijít na projekci s předstihem. Pro veškeré aktuální informace můžete sledovat festival Jeden svět na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru.

Přidejte se tedy i vy k festivalu Jeden svět 2019 v Olomouci a prožijte nezapomenutelných pět dní v náladě dokumentárních snímků a nových znalostí!

Fotografie: fotoarchiv Jeden svět 2019

Sára Poloučková

Chodím pozdě, ale na víno vždy včas.