Vyhledávání

Prožijte léto smysluplně a vyjeďte na workcamp

Škola, škola, odborné texty, prezentace, eseje a zase škola. Na Erasmus si zatím netroufáte, nebo jste se naopak vrátili a zjistili, že vám teď něco chybí? Přemýšlíte občas, proč se zrovna „tohle“ musíte učit, nebo je pravidelným zpestřením studia všemi oblíbený dotaz „A co z tebe bude“? Zkuste v létě vyjet na workcamp a odložit na chvíli studijní problémy stranou. Nenechte se zmýlit, workcamp nevyřeší všechny vaše problémy a nena*ere ani tolik lidí, že stojí za to na něj jet, jak by začátek věty mohl naznačovat. Nabídne vám však příležitost věnovat se něčemu, co má smysl, může pomoct ostatním, a po skončení za sebou uvidíte kus práce, jejíž výsledky jako bonus postřehnou i ostatní.

[caption id="attachment_31409" align="aligncenter" width="600"]Ekologická farma Camphill České Kopisty 2, autor - Archiv INEX-SDA Ekologická farma Camphill České Kopisty 2, autor - Archiv INEX-SDA[/caption]

O ČEM TO TU MLUVÍM?

Workcamp je krátkodobý, většinou 2–3 týdny trvající projekt, ale vyjet se dá i na delší dobu. Celý smysl spočívá v tom, že se na jedno místo sjede skupina lidí z celého světa, která společně pracuje, většinou za ubytování a stravu, na daném projektu. Na vás potom zůstává zafinancovat si dopravu na dané místo, připojištění a případnou vízovou povinnost či vakcinaci. Vybrat si přitom můžete ze všech možných evropských i mimoevropských zemí. Organizace INEX-SDA nabízí v rámci tzv. Cyklu globálního dobrovolnictví možnost vyjet například do zemí Střední a Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Pokud by vás účast na workcmpu zajímala, ale do zahraničí vás to neláká, můžete si vybrat i projekt v Česku.

„Poprvé jsem jako dobrovolník jela před 3 lety do Švýcarska do vesničky Schwarzsee. Pracovala jsem na dětském jazykovém táboře. Strávila jsem tam 14 dní a byla to moje nejlepší zkušenost do té doby. Poznala jsem nové lidi, novou kulturu a zjistila jsem, jaké to je být v cizí zemi úplně sama odkázaná jen na sebe,“ řekla Lucie Suková, studentka Univerzity Palackého.

[caption id="attachment_31415" align="aligncenter" width="600"]Dětský jazykový tábor ve Švýcarsku; archiv Lucie Sukové Dětský jazykový tábor ve Švýcarsku; archiv Lucie Sukové[/caption] JAK NA TO?

Vyjet na workcamp není tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Na stránkách INEX-SDA si najdete, jak a komu zaplatit účastnický poplatek, který činí pro prvoúčastníky 2 200 Kč, pro lidi, kteří v daném roce už na workcamp vyjeli, 1 100 Kč. Pokud byste se chtěli vydat na camp do Česka, zaplatíte jen 500 Kč. Poté získáte přístup do databáze workcampů, kde si můžete vybrat právě ten, který byste chtěli absolvovat. Nabídku si můžete filtrovat dle termínu, kdy chcete vyjet, země nebo typu práce. Na výběr je třeba restaurační činnost, výuka, organizace festivalů, pomoc lidem s handicapem, práce s uprchlíky, péče o zvířata a spousta dalších odvětví. Do přihlášky si potom vyplníte tři campy, na které byste chtěli, a seřadíte je dle preferencí. O zbytek se potom postará INEX-SDA, vaše přihlášky postupně pošle a výsledky vám sdělí do dvou až tří týdnů. Pokud byste nebyli přijati na první camp, bude odeslána přihláška na druhý atd. Kdyby se náhodou stalo, že vás nepřijmou na žádný z campů, dostanete příležitost přihlásit se na další, a takto se budou přihlášky posílat dál a dál až do doby, než budete přijati. Pokud byste to dále zkoušet nechtěli, vrátí vám 2 000 Kč z účastnického poplatku. Poté, co je vaše účast na projektu schválena, obdržíte infopack s podrobnějšími informacemi. Na vás už je jen sbalit věci, zajistit si dopravu na dané místo a těšit se na novou zkušenost a kamarády z celého světa.

Lucie odjela na svůj druhý workcamp do Itálie, kde pracovala pro organizaci, která se zabývá ochranou životního prostředí. „Naší prací bylo natírání laviček na hlavním náměstí v městě Eboli, sbírání odpadků a také práce s uprchlíky, kteří zde žili. Workcamp trval 10 dní a vše bylo super, i když přidělování práce ze strany hostitelské organizace bylo dost špatné. Tento workcamp byl úplně jiný než ten první, ale oba dva mi mnoho daly. S některými lidmi, se kterými jsem se na workcampech setkala, jsem v kontaktu dodnes,“ upřesnila. Kromě toho také dodala, že si na INEX-SDA váží i možnosti zanechat zpětnou vazbu. Pokud je na workcampu něco, s čím nejste spokojeni nebo co vám vadilo, ozvou se vám znovu, aby zjistili, oč přesně se jednalo a jak by to mohli do budoucna zlepšit.

[caption id="attachment_31414" align="aligncenter" width="600"]Workcamp se zaměřením na ochranu životního prostředí; archiv Lucie Sukové Workcamp se zaměřením na ochranu životního prostředí; archiv Lucie Sukové[/caption]

Více informací o workcampech můžete najít na stránkách inexsda.cz, na kterých bude v průběhu března zveřejněna i aktuální nabídka campů pro léto 2017.