Vyhledávání

DOBROVOLNICTVÍ: Prožij léto jako dobrovolník

První semestr už skončil a rázem jsme se přehoupli do dalšího. A spolu s letním semestrem přichází navazující seriál o dobrovolnictví. V zimním semestru jsme se s pojmem dobrovolnictví seznámili – jak obecně, tak v rámci Olomouce –, zatímco v letním semestru vám chci představit pár možností, jak smysluplně strávit léto. V dnešním díle vám nastíním témata, se kterými bych vás ráda během tohoto semestru seznámila.

Slunce nám už vykukuje zpoza mraků a ve vzduchu cítíme blížící se jaro. Ani se nenadějeme a nastane další zkouškové a po něm konečně vytoužené prázdniny. A právě prázdniny skýtají spoustu možností, jak odjet do zahraničí jako dobrovolník.

Pokud ale na dobrovolnickou práci nejste, nemusíte hned tento článek vypínat. Protože právě díky dobrovolnické práci nebo podobným programům můžete často velmi levně vycestovat. Pokud jste tedy jenom nadšenými cestovateli nebo byste chtěli objevovat svět, ale nemáte dostatek prostředků, zůstaňte věrnými čtenáři tohoto seriálu. Každou sobotou se vám otevřou dveře plné nových možností.

Po celý semestr budou vycházet články, ve kterých se podíváme na dobrovolnické práce v zahraničí, jejich výhody a podmínky. Konkrétně se rozpovídám o projektu Workaway, díky kterému jsem sama vycestovala na čtrnáct dní do Skotska jako dobrovolník. Ale zmíním i další projekty podobného rázu, jako například INEXSDA nebo FREE VOLUNTEERING.

Nechcete-li v zahraničí pracovat, ale užít si spíše dovolenou se vším všudy, tak i vy si přijdete na své. A to díky projektům House sitting, díky kterému můžete bydlet v centru Paříže nebo na samotě u moře či v horách výměnou za pohlídání domu nebo domácího mazlíčka. Dáváte-li raději přednost životnímu prostředí než památkám, nemusíte se bát, protože po celé zemi existují organizace, které přijímají dobrovolníky na pomoc planetě.

Dobrovolnictví si můžete také zkusit pod některými známými velkými organizacemi, jako jsou OSN, Člověk v tísni nebo UNICEF. Vycestovat přes tyto organizace ovšem vyžaduje větší zodpovědnost z vaší strany a – ke smůle mladých nadšenců – i trochu vyšší věk. Abyste mohli vyjet jako dobrovolník v rámci OSN, musíte mít nejméně 25 let. Ale těm, kteří mají do 25 ještě daleko, přiblížím studentské organizace, jako je AIESEC. Díky AIESECu můžete vyjet na stáž do zahraničí, ale také zůstat v pohodlí domova a nechat si poslat trochu exotiky k vám. A to díky programu ubytovávání výměnných studentů nebo lektorů. Něco podobného zajišťuje i ESN UPOL. V rámci ESN UPOL se můžete stát buddym, takzvaným kamarádem pro erasmáka. Budete pro něj první kontakt se studentským životem v Česku a on pro vás bude na oplátku studnicí exotiky. Kdybyste si však netroufli na to, být „průvodcem", můžete se přidat přímo k organizaci a díky aktivní účasti se potkávat s erasmáky na konkrétních akcích.

Pokud tě alespoň jedno téma zaujalo, nezapomeň pravidelně kontrolovat náš web!

 

Foto: Pixabay.com

Nikola Havránková

Nová studentka dramaterapie a zároveň budoucí učitelka českého jazyka, která je ve volném čase zapálenou dobrovolnicí, milovnicí aperolu, knih a surikat.