Vyhledávání

POZVÁNKA: Výstavu Sbohem, monarchie představí Pevnost poznání jako připomínku habsburské říše

Výstava Sbohem, monarchie – celým názvem Sbohem, monarchie: Habsburské mocnářství 1804-1918 – bude prezentována v olomoucké Pevnosti poznání od 4. listopadu do 31. prosince. Expozice proběhne za účelem seznámení se se strukturou habsburské monarchie a jejími zeměmi, z níž se říše skládala. Do minulosti, kdy v zemi vládl rod Habsburků, se Pevnost poznání vrátí prostřednictvím starých map, alb, tisků a dobových dokumentů.

Fond Vědecké knihovny v Olomouci výstavě poskytne potřebné materiály, jako jsou staré tisky; fotografie; výroční a etnografická alba či pohlednice z habsburské doby, na základě kterých se akce uskuteční. Celou akci podpoří Ministerstvo kultury České republiky. Kromě jiných „atrakcí“ bude znázorněna časová osa habsburského vládnutí, nebo tematické promítání. Chybět nebude ani fotokoutek.

„Letošní rok je plný významných výročí vztahujících se k historii českých zemí. K těm nejdůležitějším bezesporu patří 100. výročí založení československého státu. I když je ale obnovení samostatnosti českých zemí jedním ze základních mezníků ve vývoji české společnosti, neměli bychom zapomínat, že na tuto událost lze pohlížet i jinou optikou. Konec 1. světové války a vznik nástupnických států znamenal současně i konec jedné dlouhé dějinné éry – existence habsburské monarchie," řekl Lubomír Novotný, kurátor výstavy z Vědecké knihovny v Olomouci pro web www.olomouc.cz.

Pevnost poznání je pro veřejnost otevřená každé úterý do pátku od 9 do 17 hodin, v sobotu a neděli o hodinu déle. Plné vstupné činí 95 korun, snížené pro studenty a seniory o deset korun méně. K zakoupení jsou také rodinné, nebo skupinové vstupenky, pořídit si lze i permanentku. Více informací naleznete na oficiálních stránkách Pevnosti poznání.

Na místě bude možnost vychutnat si šálek dobré kávy s vídeňským sacherem či jinými zákusky. Při procházení výstavy bude mimo jiné návštěvníky doprovázet hudba významného rakouského skladatele Johanna Strausse. Vše bude mít na starosti olomoucká kavárna Kafe jak Lusk.

Simona Vondrová

Studentka žurnalistiky milující kvalitní kávu a dobré víno.