Vyhledávání

POZVÁNKA: Olomouc zažije Fotojatka!

Chcete zjistit, kam se ubírá umění fotografie v době Instagramu? Do hanácké metropole premiérově zavítá putovní festival tvůrčí fotografie Fotojatka. Se stand-upem spojené olomoucké promítání snímků zajímavých fotografů z celého světa proběhne v sobotu 14. dubna v kavárně Kratochvíle.

Působivě chladné snímky opuštěných letadel a rozpadajících se vojenských budov ze zakázaných zón bývalého Sovětského svazu od moskevského fotografa Danila Tkachenka. Dvouhlaví lidé s nohama z prkýnek na znepokojivě vtipných, počítačově manipulovaných záběrech dánského umělce Asgera Carlsena. Série nápaditých rodinných fotografií ze současné české vesnice od původem olomoucké fotografky Michaely Spurné. Barevnými blesky do absurdna změněná realita v podání nomáda Benoita Paillého. Zhruba na této škále se letos pohybuje putovní festival tvůrčí fotografie Fotojatka, jehož ozvěny tentokrát po deseti letech své existence míří poprvé také do Olomouce. Představí zde díla třinácti fotografů.

Fotojatka ale není klasická výstava. Jedná se o promítání tematických fotografických slideshow, připravených ve spolupráci se samotnými autory a doplněných o hudbu, která dokresluje emoce fotografií. V průběhu večera dojde také i na stand-up comedy a možná i na vystoupení některého z autorů fotografií. Ačkoliv by mohl název akce naznačovat opak, festival se programově vyhýbá zobrazování násilí, zato se věnuje zajímavým tuzemským i světovým osobitým tvůrcům, kteří se na svět kolem sebe dívají skrze objektiv.

Festival byl založen v roce 2007 v Českých Budějovicích a od prvních ročníků pravidelně vyjíždí i do dalších měst České republiky. Pod hlavičkou Fotojatek už byly představeny série fotografií od takových osobností, jako jsou Jindřich Štreit a Antonín Kratochvíl nebo zahraničních fotografů typu Michael Ackerman a Anders Petersen. Velký prostor je ale v dramaturgii přehlídky věnován tvůrcům, kteří na svou chvilku slávy teprve čekají.

V současnosti jsou Fotojatka na turné se zastávkami v Plzni, Havlíčkově Brodě i v olomoucké kavárně Kratochvíle. Zde se budou fotografie promítat v sobotu 14. dubna od 19:30.

Foto: Zdeněk Rosenthaler, Fotojatka.com

Petr Šrajer

Student muzikologie a žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Fanatický posluchač české a slovenské alternativní hudby, amerického Motownu, německého industrialu a Erika Satieho. Jo a taky ex-šéfredaktor Heleny v krabici.