Vyhledávání

PERLIČKY Z KINA aneb Jak Blaník nasadil prezidentským volbám korunu

V zápalu emotivních prezidentských voleb se kolem nedávno prohnal působivý satirický snímek inspirovaný rozkolem (i úpadkem) naší slavné politické scény. A bez servítek pokračuje ve své hořké legraci, kterou už tak zdárně rozjel v internetovém seriálu Kancelář Blaník. Máte-li tak trochu pachuť v duši z toho, jak to všechno na konci ledna dopadlo, neváhejte a podívejte se na tento film. Hodně věcí vám pak začne dávat smysl.


 

Ne, ale vážně. Do kina mě osobně zavedl přesně ten nemilý pocit zklamání z tak těsné porážky důstojnosti bujarou povýšeností. Nezastírám, že jsem doufala ve změnu, žel necelých 200 000 lidí rozhodlo. Alespoň na dalších pět let. Nicméně, pokud vám celá ta milionkrát přetřásaná záležitost s prezidentskými volbami nejde pořád z hlavy, podívejte se na film Prezident Blaník.

Tomu se totiž povedlo celou záležitost zachytit s vtipným nadhledem i ne tak nereálným alternativním vysvětlením, které se postará o milou tečku za celou tou vleklou promenádou lží a tolik opakovanými „fake news“. Což je mimochodem žhavý kandidát na nejoblíbenější politicky využívané slovní spojení roku. Chudák dědeček „vytržený z kontextu“.

 

 

Nejenže příběh zhýralého a všehoschopného lobbisty dokáže pobavit a vtáhnout, ale nabízí také překvapivě bravurně propracovanou dějovou linku i zápletku, pár etických bodů k zamyšlení a vedle nepřeberného množství hlášek a přehlídek mravní otupělosti mocných také široké spektrum známých osobností – včetně všech kandidátů prezidentských voleb.

A v neposlední řadě vás tak nějak obestoupí uvědomění, jak málo toho člověk „mimo proud“ vlastně ví a jak ještě méně to dokáže ovlivnit. Ačkoliv je film velmi aktuální, věřím, že svůj peprný náboj neztratí ani v průběhu času a strhne diváka úplně stejně.

 

 

Místy mě až zaskočila syrovost, s jakou se hlavní hrdina prezentuje, ovšem k jednání namyšleného a o vlastní všemoci přesvědčeného lobbisty to zkrátka tak nějak patří…

Filmu rozhodně nechybí odvaha i nadsázka, když nás zavede do zákulisí příprav na post budoucího prezidenta. Za zmínku stojí už jenom komičnost sběru podpisů pro hlavního hrdinu, zajištěná hlavně díky slibům levného másla a „korupce dostupné pro všechny“. Nebo natáčení volebního spotu za podpory Tomáše Kluse, který tak krásně demonstruje prodejnost některých umělců. Hlavní hrdina Tonda Blaník jde zkrátka přes mimina a přes mrtvoly.

Přes to všechno se nakonec mezi kandidáty nedostane, protože „mu Žížalu hodili do popelnice“, ale ani to jej nedokáže zastavit v záludném plánu, a tak se rozhodne podpořit vlastního favorita. Kterého? No přece takového, který se mu bude aktuálně hodit… A tohle přebíhání, podobné Přemyslu Otakarovi I., opravdu stojí za vidění!

 

 

Zdroj doplňujících obrázků k článku: Lidovky.cz, iDNES.cz

 

 

Eliška Šlesingrová

Studentka logopedie IV. ročníku UPOLu, která ráda kreslí i píše povídky, občas básní, zbožňuje hraní badmintonu, a hlavně, bráchova jezevčíka!