Vyhledávání

Ondřej Ruml roztančil Učko

První listopadový čtvrteční večer se v olomouckém U-klubu nesl v rytmu jazzu. V rámci podzimního turné si tady udělal druhou zastávku zpěvák a herec Ondřej Ruml. A nebyl sám. Společně s ním vystoupil i dětský sbor Campanella a Dobrý večer Quintet.

[caption id="attachment_18040" align="aligncenter" width="560"]V průběhu večera vystoupil i hudební soubor Dobrý večer Quintet. V průběhu večera vystoupil i hudební soubor Dobrý večer Quintet.[/caption]

Od samého počátku panovala v sále příjemná a přátelská atmosféra. Krátce po sedmé hodině večerní se na pódiu objevil charismatický Ondřej ve žlutém saku. Po celou dobu byl velice milý a snažil se navázat co nejbližší kontakt s publikem, což se mu díky menšímu počtu posluchačů výtečně povedlo. Nesnažil se chovat veledůležitě, jak to mnohdy různé "celebrity" dělají, ale hned na úvod přítomné vyzval, aby během vystoupení fotili, jedli a pili dle libosti. Pokud návštěvníci čekali doprovod v podobě dechových nástrojů, klavíru či kytary, byli na omylu. Ondřej si bezchybně vystačil pouze se svým hlasem, kterým, jak se ukázalo, dokáže napodobit nejrůznější hudební nástroje a zvuky zvířat. Jako doplnění používal pouze tzv. looper. Jde o malou kouzelnou krabičku, na kterou si muzikant v průběhu vystoupení nahrává různé pasáže písně, ke kterým se pouhým stlačením nohy může vracet a dále k nim zpívat. Náhle to vypadá, jakoby na pódiu nebyl zpěvák jeden, ale hned dva nebo tři. To, že umí s looperem pracovat opravdu kreativně, ukázal Ruml při zpívání lidové písně Skákal pes přes oves, na kterou 8. listopadu vyšel i nový klip. Říkáte si, co může být na této tradiční písničce zajímavého? Ruml ji díky looperu zpívá pozpátku, což v závěru působí jako píseň ugrofinského původu. A tak si vedle sebe vytvořil dvě imaginární finské zpěvačky.

Ruml neváhal zapojit ani publikum. "Nebojte se tančit," vyzval zpěvák sedící posluchače. Pravdou je, že poklidně sedět nikdo dlouho nevydržel. Se známými písněmi Hit the road Jack nebo Don't worry, be happy se vrtěl už opravdu každý. Zpěvák bavil posluchače také svými komickými tanečními kreacemi a taky skvělou imitací basy, bicích, nebo trumpety, nescházel ani humor. "Musím se vám k něčemu přiznat. Vždy, když přijdu na pódium, mám pocit, že nemám zapnutý poklopec. Většinou mám, ale dneska ne," pronesl vesele. 

[caption id="attachment_18041" align="aligncenter" width="560"]Ondřej Ruml vystoupil s dětským sborem Campanella. Ondřej Ruml vystoupil s dětským sborem Campanella.[/caption]

Ve druhé polovině vystoupení přivítal Ruml na pódiu dětský pěvecký sbor Campanella, se kterým si zanotoval několik písní. Sbor následně vystřídal pěvecký soubor Dobrý večer Quintet, kterého je Ondřej sám členem. V podání Šárky Frančové, Jany Francové, Jaromíra Holuba a Edwarda Thomase mohli hosté slyšet například píseň Wericha a Voskovce Nebe na zemi. "Čtyři hlasy jsou základ harmonie. Proto je nás pět," dodal při představování vokalistů Thomas s humorem. Závěr koncertu patřil písni Život je jen náhoda v podání všech účinkujících.

Šňůra koncertů Acapella Tour 2013 probíhá pod záštitou společnosti ANAVITA, která je největším provozovatelem domovů seniorů specializovaných na klienty s demencí a Alzheimerovou chorobou v České republice.

foto: Mirka Jakubcová