Vyhledávání

Olomouc navštívil autor Klíčové sochy, Jiří David

,,Nad Pražským hradem viselo při odchodu Václava Havla srdce. Co by tam podle Vás viselo teď?“ to byla první otázka, na kterou se ve své talkshow zeptal David Hrbek úterního hosta Jiřího Davida. V tu ránu se celý sál rozesmál. Na otázku David přímo neodpověděl, spíš kroužil kolem a jeho závěr byl, že vlastně neví. A tak vypadaly téměř všechny jeho reakce. Zkrátka na něm bylo od samého začátku vidět, že je to ten správný umělec. Svoje pocity a myšlenky neuměl vysvětlit slovy, nejlépe mu to prý jde skrz umění.

Jiří David patří k našim předním umělcům. K jeho nejznámějším dílům, kterými vzbudil ohlasy i v zahraničí, jsou Srdce nad Pražským hradem, Záře nad Rudolfinem a Klíčová socha, která byla v roce 2010 umístěna na Horním náměstí v Olomouci. Podle jeho slov v talkshow, jež se konala 5.3. v olomouckém Divadle hudby, lze usoudit, že je multitalent. Umí snad vše, co se umění týče. Malovat, fotit, psát texty, zpívat, sochařit a bůh ví co ještě. Stačil na sebe také prozradit, že je to veliký filmový fanda. ,,Stahuji dva filmy denně,“ řekl. Dokonce divákům doporučil, na které filmy se mají podívat a naopak, které stojí za nic.

Velkou část diskuse věnoval Hrbek Davidovým fotografiím. Jiří vyprávěl, že často fotil svého syna Daniela. ,,Fotil jsem ho, kde se dalo, na všech výletech, akcích i doma. Manželka ze mě byla šílená, nenáviděla to,“ smál se. Fotky jeho syna nebyly vždy ve vší počestnosti. ,,Dokonce mě někteří považovali za pedofila. Jedna fotka se nedostala do Ameriky jen kvůli Danielově nahotě.“ Umělec teď připravil novou výstavu, která obsahuje právě nahé fotky, a to i jeho manželky. ,,Ona je nikdy neviděla. Nechtěla, tak jsem jí to nevnucoval,“ řekl, ,,ale na vernisáž prý přijde.“

Zajímavé také bylo, když prohlásil, že se vždy potvrdí, když vymyslí výstavu, která je lepší než ta předchozí. A ty největší nápady na nové věci má tehdy, když jde vystavovat něco, na čem dělal dva roky.

Jiří David je veselý, sympatický a skromný. Několikrát se během večera zeptal: ,,Nejsem nudný? Kdyby náhodou jo, běžte klidně domů.“ Večer s ním byl příjemný, hned na začátku divákům vykouzlil úsměv na tváři a ten jim tam vydržel a do konce. Závěrem talkshow byla veřejná diskuse, kdy diváci mohli podávat Jiřímu otázky.