Vyhledávání

OBRAZEM: Nevšednosti všedních olomouckých dní

Noční výletování skromně osvětlenými uličkami je mou každotýdenní praktikou už delší čas. Nocím jednoduše nelze upřít zvláštní půvab, který se s rozedněním vytrácí. Paradoxně mám pocit, že město jako takové teprve tehdy ožívá, když to denní švitoření opouští ulice a zabydluje se ve svých obývácích.

DSC_0465_670

Jeden večer toulky vyústily na nejvyšším bodě historického města, Michalském vrchu.  Svatý Michal tu ze své majestátné sakrální stavby shlíží na dějiny. Chodím tudy často, nikdy mě ale nenapadne se zastavit. Natož abych snad zavítala dovnitř.

DSC_0486

DSC_0490

Když jdu druhý den okolo znova, poprvé si doopravdy všímám otevřených dveří chrámu, které moji pozornost doteď míjely. Vstoupím a docela příjemně se nechám překvapit cestou do věže i vyhlídkou. Víte vůbec, že tam je? 

DSC_0533

Vyjdete pár děravých schodů a uvítá vás prostor se stálou expozicí, která obrazem ukazuje historii zvonů, několik osaměle ležících srdcí bez bronzových majitelů, historii kostela i všelijakých oprav. 

DSC_0548

Při pohledu upřeném na vršky olomouckých střech vám za zády tiše bdí čtyři zvony. 

DSC_0563

Výhled jako z Mořice na všechny strany to není, ale tady to má taky své kouzlo. Navíc s volným přístupem i v zimních měsících.

DSC_0583

 A protože hřeje zimní slunce, Bezručovy sady jsou pak nevyhnutelnou samozřejmostí. Botanická zahrada už jemně volá po jaru. 

DSC_0669_2

Pohled do zahrady mě ale potěšil i jinde. Tentokrát za to mohla Vitrína Deniska, jejíž aktuálně vystavující fotograf Tomáš Hrůza chce nalákat vstupem do zahrady přímo z ulice. Zastav se a vejdi do Místa někam. 

DSC_0737

DSC_0703_2

Některá místa zase mají kouzlo hlavně ve dne, když jdou vidět. Třeba vilová ulice Vídeňská. Kdysi honosná sídla olomouckých průmyslníků, dnes tajemně vzhlížející, na první pohled chátrající zámky. Tedy ty, které ještě neprošly obnovou nebo alespoň minimální revitalizací přilehlých trávníků. Přesto ale dýchají atmosférou dob podnikatelské smetánky před více než sto lety. 

DSC_0748_670

DSC_0751

Zrovna tato Briessova vila například loni na podzim jako druhá z pěti dosáhla hodnosti kulturní památky.  

DSC_0755

DSC_0758

Po chvíli už vplouváme do Smetanových sadů, kde potkáme jediného Španěla široko daleko. Svou česko-španělskou angličtinou prozrazuje, že vítr vane z Barcelony a já si tiše postesknu nad svou neznalostí té krásné jižanské mluvy.

V tom šedém odpoledni jsou se svou dcerou zářivou radostí. Gracias! 

DSC_0803

DSC_0804

 

foto: Veronika Krejčí