Vyhledávání

Moravské divadlo čekají v příští sezóně významná výročí, světová premiéra a mnoho nového

Moravské divadlo čeká v příští sezóně nabitý program. Nejenže se blíží ke svému velkému sto letému výročí od založení, ale bude i uvádět jednu světovou premiéru. V propagaci chtěli vyzdvihnout zaměstnance za oponou a mění se také předplatný systém pro studenty – budou mít možnost si pořídit studentské karty.


„Jsem plný nadšení a očekávání, jak přijmou diváci náš nový dramaturgický plán. Je to totiž sezóna, která nás dovede k významnému stoletému jubileu od založení divadla. A navíc je to můj první dramaturgický plán, který jsem ve spolupráci s kolegy pro Moravské divadlo vytvářel,“ řekl s nadšením v hlase ředitel Moravského divadla v Olomouci David Gerneš.

Baletní soubor si na příští sezónu pro diváky připravil dvě premiéry. Jedná se o klasický balet Giselle a balet v moderním duchu Krvavá svatba. „Režie Giselle se ujmu já sám. Bude podle klasického nastudování, kde nebudu měnit žádnou choreografii. Diváci se proto můžou těšit na příběh, na který jsou u Giselle zvyklí,“ oznámil vedoucí baletního souboru Michal Štípa. „Balet Krvavá svatba bude spojen i s mluveným slovem, což není úplně typické,“ dodal.

V příštím roce bude výročí 250 let od narození Ludwiga van Beethovena, významného hudebního skladatele. Beethoven však za svůj život složil pouze jednu operu, kterou uvidíme na prknech Moravského divadla. „Operu Fidelio u nás v divadle uvedeme zpět na jeviště po 28 letech. Chtěl bych zároveň, aby byla opera Fidelio připomínkou výročí třiceti let od Sametové revoluce. Tato opera je totiž oslavou svobody a já bych chtěl, abychom si jí na základě tohoto titulu vážili,“ uvedl vedoucí operní a operetní sekce Miloslav Oswald. Zpětné uvedení operety Cornevillské zvonky bude také významné. „Tato opereta byla prvně hraná v Moravském divadle v roce 1920, když se divadlo otevíralo,“ dodal Oswald. Diváci se poté mohou těšit na operety Mamzelle Nitouche a Lovci perel.

Činoherní soubor zahraje jak klasiku, tak i moderní drama. „Začneme Hrabalovými Postřižinami, které se na prknech Moravského divadla objeví poprvé. Režisérem zde bude Petr Novotný, který s naším souborem již nacvičil úspěšný muzikál Starci na chmelu,“ pověděl nám vedoucí činoherního souboru Roman Vencl. Diváci uvidí například také americký muzikál Donaha! nebo Dům Bernardy Alby. Moravské divadlo však čeká i jedna světová premiéra. „Naskytla se nám možnost převést na divadelní prkna slavný francouzský film Nedotknutelní. Bude to vůbec světová premiéra, jelikož francouzská agentura zaštiťující tento film doposud nenašla nikoho, kdo by se tohoto nelehkého úkolu zhostil. Za tímto účelem jsme vybrali právě Pavla Kheka, který nám pro to přišel nejvhodnější,“ řekl s nadšením v hlase Vencl.

Nad rámec jedenácti premiér připravuje divadlo i jiné projekty. „Čeká nás společný projekt s ostatními divadly k 17. listopadu, protože si myslíme, že právě divadla byla před třiceti lety jedním z hybatelů revoluce. Připravujeme proto hru od studentů pro studenty, premiéru bude mít tato hra pravděpodobně v rámci Noci divadel. To záleží ale na četnosti a kvalitě textů,“ dodal David Gerneš. Připravují se i baletní workshopy a besedy před jednotlivými premiérami. Studenti budou mít možnost si na další sezónu koupit za 200 korun studentskou kartu. Mohou poté jít na pět libovolných titulů, a to na každý za 50 korun. Otevřou se jim ale i brány workshopů a programů přímo pro studenty. Neváhejte proto a koukněte na webové stránky Moravského divadla www.moravskedivadlo.cz a vyberte si své představení na příští rok.

Foto: Sára Poloučková

Sára Poloučková

Chodím pozdě, ale na víno vždy včas.